Vynaložené náklady na úklid dosahují stotisícové částky.

„Odpadků je u cest opravdu dost. Letos jsme jich na Slovácku nasbírali už zhruba padesát tun,“ informoval jednatel uherskohradišťské Správy a údržby silnic Rostislav Buchtík.

Čištění příkopů provádí společnost zpravidla z jara. V průběhu roku úklid potom několikrát opakuje podle potřeby. Do zvelebování okolí komunikací se zapojují také jednotlivé obecní úřady.

„Úklid odpadků kolem silnic nás ročně přijde na osmdesát až sto tisíc korun,“ sdělil vysoké číslo Buchtík, podle kterého bývají odpadky nejvíce zasypané buchlovské kopce.

„Letos tam byl omezený provoz, takže situace nebyla natolik kritická. Za normálních okolností ale jednoznačně v množství smetí vedou,“ řekl.

Míst, kde je situace nevalná, je však údajně v uherskohradiš­ťském okrese více. Jedním z takových jsou například příkopy u cesty mezi Ostrožskou Novou Vsí a Ostrožskou Lhotou. Ta bývá tradičně poseta obsahem košů z domácností a dalším nepotřebným odpadem. Tamní příkopy nabízí pohled na krabice od mléka, sklenice, pet láhve, kusy oblečení nebo krabice od bot. Sem tam se objeví autobaterie nebo pneumatika.

„Jezdím tudy každý den do práce. Vůbec nechápu lidi, kteří se takovýmto způsobem zbavují odpadků. Jak jim vůbec svědomí dovolí, vysypat smetí do přírody,“ smutně konstatovala pětadvacetiletá Lhoťanka Marcela Žajdlíková.

Také starosta Ostrožské Lhoty pociťuje nad nepořádkem, který leží v příkopech cestou do jeho obce beznaděj.

„Odpadky bohužel nejsou jen směrem na Ostrožskou Novou Ves, ale také opačným směrem od naší obce, a to na cestě ke svatému Antonínku,“ uvedl starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.

Proto tamní obecní úřad pořádá dvakrát do roka sběr nebezpečného odpadu, aby se této skutečnosti alespoň pokusili předejít.

„Už se nám stalo, že jsme opodál od silnice našli odhozená stará okna,“ poukázal na neukázněnost některých občanů starosta, který takovéto chování považuje za naprosto bezohledné.