Ve čtvrtek 13. března z rodinných důvodů nešel do školy, prostřednictvím zaslaného e-mailu se ale dozvěděl, že se tam během dopoledne značně zkomplikovala výuka. Část učitelů, sdružená v odborové organizaci, totiž vyhlásila až do středy 19. března týdenní stávku.

Stalo se tak po více jak dvouměsíční stávkové pohotovosti, kterou tamní odbory oznámily 6. ledna kvůli nesouhlasu s postupy vedení školy.

„Já osobně samozřejmě do sporu nevidím a jsem odkázána pouze na zprávy z médií a ze školy, ale jsem sama učitelka a můžu říci, že jsme byli až doposud naprosto spokojeni s fungování školy, stejně jako uznávám učitele Františka Hrubého, který je vynikajícím pedagogem," sdělila svůj názor Eva Ertlová, maminka Vojtěcha, jehož učitelem je právě František Hrubý, který rovněž stojí v opozici vůči současnému vedení školy.

„Do vyhlášené stávky se zapojilo 22 z 30 pracovníků, kteří se k ní vůbec přidat mohli, což je tři čtvrtiny učitelského sboru," uvedl David Hrubý, předseda odborové organizace. A je zřejmé, že tato čísla se nejspíš promítnou do řádného chodu školy.

„Vyhlášená stávka je pro nás velmi nepříjemná záležitost a narušuje nám řádnou výuku, nicméně je nezákonná a nelegitimní," uvedla za protistranu jednatelka školy Zuzana Zdráhalová Lapčíková. Společně s vedením školy prý zajišťuje jednatelka náhradní výuku, takže žáci se budou v každém případě věnovat hudební výchově.

„Co ale nejspíš nahradit již nedokážeme, bude individuální výuka. Za tu budeme muset rodičům navrátit část finančních prostředků," dodala jednatelka školy. S danou situací se samozřejmě musí vyrovnat také rodiče žáků.

„Vzhledem k tomu, že syn letos školu končí, je pro něj každá hodina dobrá," uvedla Eva Ertlová, jíž stojí pololetní studium syna na škole asi 1500 korun. Ani ji ale zřejmě nepotěší, že řešení současné patové situace je stále v nedohlednu.

„Ještě dnes odpoledne jsme se my stávkující učitelé dostavili za paní Lapčíkovou, abychom vše projednali, ale dohoda nebyla možná," komentoval poslední snahy o urovnání sporu ve čtvrtek pozdě odpoledne David Hrubý. To samozřejmě nepřidává na optimismu rodičům žáků.

„Syn chtěl ještě ve škole pokračovat v jiném cyklu a navíc máme další dítě, které chtělo jít také na tuto školu, normálně bychom neváhali, ale teď je ta situace taková nejistá," povzdechla si bezradně Eva Ertlová.

Vyhlášení stávky vidí odboráři jako jediné možné řešení. Hlavní důvody, které je ke stávce vedly, jsou podle nich především snahy současného vedení o omezení práv odborářů a v neposlední řadě také ohrožení vybudovaného dobrého jména a vysoké úrovně školy jejím současným nekompetentním vedením.

To údajně navíc podle prohlášení odborové organizace v minulosti převzalo kontrolu nad Slováckou základní uměleckou školu prostřednictvím úskočných a protiprávních kroků.