O předposlední květnové sobotě si přišli na stanovené místo ve svých obcích nechat od lékařek z Veterinární ordinace Staré Město Miroslavy Svobodové a Alžběty Hrubošové naočkovat své čtyřnohé mazlíčky vakcínou proti vzteklině, která je přenosná i na člověka.

„Očkování psů proti vzteklině je ze zákona povinné pro všechny psy starší 6 měsíců. Je to jediné povinné očkování psů v České republice. Někteří majitelé psů dokonce zvolili pro své čtyřnohé mazlíčky nepovinné kombinované sérum proti psince, parvoviróze, leptospiróze a infekčnímu zánětu jater,“ informovala MVDr. Miroslava Svobodová.

Upozornila, že pokud je pes vakcinovaný očkovací látkou proti vzteklině, která je registrovaná pouze na jeden rok, musí majitel nechat psa očkovat každý rok. Existují ale také vakcíny proti vzteklině, kterými je možné očkovat psa jednou za tři roky. Každé vpravení vakcíny do těla psa veterinární lékařkou Svobodovou bylo zaznamenáno její kolegyní Alžbětou Hrubošovou do očkovacího průkazu psa.

Mnozí majitelé psů se ze sdělovacích prostředků dozvěděli, že Česká republika je oficiálně od roku 2004 vztekliny prostá, takže se domnívají, že vakcinace svého čtyřnohého kamaráda jim přijde jako zbytečná, protože ten se nemá vzteklinou jak nakazit. Neuvědomují si ale, že když je Česko smrtelného onemocnění zbavené, je to především díky poměrně vysoké proočkovanosti. Poslední případ vztekliny u lišky byl na Uherskohradišťsku zaznamenán v únoru roku 2000.

„Většina majitelů psů v11 obcích, v nichž byla letos vakcinace naší veterinární ordinací prováděna, dodržuje požadavek na vakcinaci proti vzteklině a snaží se, aby pes byl v imunitě i proti dalším chorobám. A dělají dobře,“ řekla sebejistě veterinární lékařka Alžběta Hrubošová. Pokud někteří majitelé svých psích mazlíčků nevyužili sobotní hromadné akce ve zmíněných obcích, mají si je možnost nechat naočkovat u kteréhokoliv veterinárního lékaře.