„Platila jsem u pokladny v jednom ze supermarketů a najednou ke mně přišel pracovník ostrahy, abych mu ukázala kabelku. Myslela jsem, si že na to právo má, tak jsem její obsah ukázala. Ani se neomluvil za to, že mi udělal ostudu a odešel,“ svěřila se se svou zkušeností Petra Slámová ze Zlína. „Netuším totiž, jaké mají pravomoci,“ doplnila ještě žena.

Obdobnou zkušenost má i Veronika Chvojková. „V supermarketu a u kasy mě odchytil pán z ochranky a dost hlasitě zařval: Slečno pojďte prosím za mnou, jste podezřelá z krádeže. Odtáhl mě někam do skladu, vytrhl mi tašku a prohlédl ji. Pak se mi společně s vedením tiše omluvili, že to byla chyba,“ uvedla žena.

Podle zákona však nemůže ostraha zadrženého ani legitimovat ani prohledávat. Člen soukromé bezpečnostní služby má totiž stejná práva jako zákazník.

„Na svobodě smí někoho omezit pouze tehdy, když jej přistihne při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Rovněž i v případě, že se podezřelý snaží o útěk. Pak je však naší povinností zavolat policii,“ vysvětlila například Zuzana Fryaufová, mluvčí bezpečnostních agentury ABL působící i ve Zlínském kraji.

Podotkla však, že by však bylo přáním, aby členové ochranky měli více pravomocí. „Tento zákon se však vztahuje i na řadového člověka. My tedy musíme jednat úplně stejně. V naší republice totiž neexistuje zákon o soukromých bezpečnostních agenturách, kde mají tito lidé větší pravomoci,“ podotkla mluvčí agentury.

Zaměstnanci agentur například nemohou přiložit podezřelému služební pouta, aby zamezili jejich útěku či napadání.

„Bohužel s útoky se setkáváme stále častěji, a ne vždy končí jen modřinami. Musíme však jednat podle zákona,“ konstatovala Fryaufová.

K zadrženým zákazníkům zlodějům vyjíždí i zlínská městská policie.

„Zatím se nám však nestalo, že by se ochranka zmýlila,“ řekla mluvčí zlínské policie Šárka Škubalová.

Zároveň i ona upozornila na skutečnost, že pracovník bezpečnostní agentury nemůže nikoho nutit k legitimaci, či ukázání věci v taškách či kabelkách. „Na to má právo pouze policie,“ dodala Škubalová.

Odhalené viníky zpravidla čeká několikasetkorunová pokuta, v případě opakovaného prohřešku se sankce ve správním řízení mnohonásobně zvyšuje. V krajním případě může následovat vězení.

Pokud by se někdo setkal s nestandardním chováním ochranky, měl by se obrátit ne vedení bezpečnostní agentury. „Jestliže se ukáže, že se náš zaměstnanec choval protizákonně, může jej čekat i trestní stíhání,“ řekla mluvčí ABL Fryaufová.

ČEKÁME NA VAŠE OHLASY:
Podělte se o vaše zkušenosti s pracovníky ochranky v naší diskusi.