Psal se rok 1976 a normalizace v Československu dosahovala svého vrcholu. Milada Rokytová tak zažila okamžiky nepříjemné každé vášnivé čtenářce a knihovnici, kdy byla nucena vyřazovat takzvanou zakázanou literaturu.

Ani to ji však neodradilo od dalšího působení v knihovně a letos, po 40 letech za své knihovnické působení obdržela od Zlínského kraje zvláštní uznání za vynikající práci nad rámec svých povinností.

„Ze začátku jsem působila v Uherském Brodě a pak chvíli také v Uherském Hradišti, abych se nakonec v roce 1984 dostala do knihovny ve Starém Městě, kde pracuji dodnes. Když porovnám současnost s dobou, v níž jsem nastupovala, změnilo se toho hodně. V Brodě jsem nastupovala do knihovny zrovna ve chvíli, kdy byla tvrdá cenzura autorů. Vyřazovali jsme například Milana Kunderu, Pavla Kohouta či Josefa Škvoreckého, abychom je po devětaosmdesátém zase vraceli na poličky," popsala Milada Rokytová své zkušenosti a zážitky.

Nejsilnější a nejemotivnější okamžiky se však pro ni stávají chvíle, kdy je svědkem generačních obměn svých čtenářů.

„Jelikož na jednom místě působím už poměrně dlouho, nezřídka vídám rodiče, kterým jsem ještě jako předškolákům předčítala v knihovně pohádkové příběhy. Vždycky mě říkají, že jsem se za ty léta vůbec nezměnila, což se nedá tvrdit o nich," poznamenala Milada Rokytová.

Ačkoliv práce knihovnice nabízí úskalí v neustálém odpoledním provozu, na což, jak prozradila Milada Rokytová, doplácely především její děti, je při zpětném pohledu se svým celoživotním posláním nadmíru spokojena.

„Nikdy se prostředí knihovny pro mě nestalo rutinou, ale vždy jsem vyhlížela vstříc ambicím a plánům do budoucna. V současnosti je trend využívat prostory knihovny ke komunitnímu setkávání a pořádání kulturních akcí, což se nám zatím daří. Také uvažujeme o novém prostředí, ale to je ještě běh na dlouhou trať," vysvětlovala.

Ocenění od Zlínského kraje si proto velmi váží, ačkoliv podle Milady Rokytové se jedná o cenu pro celý tým staroměstské knihovny.

„Fungujeme dobře i díky tomu, že si zde s kolegyněmi rozumím a zodpovědně přistupujeme k naší pracovní náplni. Uznání od kraje beru tedy jako vyznamenání všech pracovnic naší knihovny," dodala.