Obyvatelé kraje mají na řadě míst možnost vyjádřit soustrast rodině podpisem do kondolenčních listů. Lidé v celé zemi pak v pátek v poledne uctí památku prvního českého prezidenta minutou ticha. Ve Zlíně se sejdou na náměstí Míru.

Na veřejných budovách budou vlát státní vlajky na půl žerdi. Zlín navíc zrušil kulturní program Vánočního jarmarku na náměstí Míru. Trhy, které potrvají do čtvrtka, budou také bez hudebního doprovodu.

„Už v pondělí a úterý jsme hudbu změnili, je komornější a tišší,“ sdělila produkční jarmarku Martina Lerlová.

Městské divadlo Zlín podobně jako Slovácké divadlo v Uherském Hradišti představení rušit nebude. Ve středu dopoledne tak odehraje muzikál Juan, ve čtvrtek hru Brouk v hlavě. V obou případech jde o představení pro školy.

„Divadelníci uctí památku pana prezidenta minutou ticha. Stane se tak i ve středu večer, kdy se uskuteční tradiční charitativní akce Vánoční tržiště,“ uvedla mluvčí zlínského divadla Hana Šmardová.

Památku Václava Havla uctívají od neděle lidé po celém kraji. V pondělí po setmění se na Velkém náměstí sešla asi stovka Kroměřížanů, kteří zde zapalovali svíčky, vyslechli si českou hymnu i píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce.

Kvůli státnímu smutku byl v Kroměříži z 22. prosince na 30.prosince přesunut program Screamers – vánoční speciál 2011. V den pohřbu si naopak Kroměřížané mohou exprezidenta připomenout projekcí snímků Audience a Občan Havel. Uskuteční se od 12:00 a 14:00 v kině Nadsklepí, vstup je zdarma.

Na radnici ve Valašském Meziříčí se lidé zase scházejí v prvním patře historické budovy u otisku Havlových rukou, pořízeném při jeho návštěvě v roce 2004 skláři z tamní střední uměleckoprůmyslové školy.

Pietní místo zde bude ponecháno až do pátku. Havlovu památku si připomínají i školy.

„Měli jsme besedy, aby si to děti uvědomily,“ řekl ČTK například ředitel kunovické ZŠ U Pálenice Marek Tvrdoň. Černý prapor vlaje i na budově krajského ředitelství policie, jehož šéf Bedřich Koutný patřil k Havlovým přátelům.