„Rozhodně bych obměnila celkovou podobu sídliště, protože ta současná už neodpovídá moderní době. Je tady například jen velice málo parkovacích míst, uvítala bych klidně i zpoplatněná místa pro nás obyvatele sídliště formou nějaké karty k zakoupení," poukázala na jeden z nejzásadnějších problémů Štěpnic Ludmila Štěpková. I ona, stejně jako desítky dalších, zamířila před několika dny na schůzku obyvatel této části města s úředníky do základní školy Za Alejí.
Cílem tamního setkání bylo sesbírat potřebná data k vypracování architektonicko-urbanistické studie kvůli plánované revitalizaci sídliště. „Účastníci analyzovali současný stav sídliště z hlediska jeho pozitiv i negativ, stejně jako podávali návrhy na doplnění a rozvoj jeho vybavení a aktivit," upřesnil smysl schůzky mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.
Kromě parkovacích potíží obyvatelé Štěpnic poukázali také na stav tamních silnic či na neutěšenou podobu nákupního střediska a jeho nejbližšího okolí.
„Jsou to nejzásadnější problémy sídliště i z našeho hlediska. Nákupní centrum už rekonstrukci opravdu potřebuje a otázka parkování je bohužel dlouhodobým problémem. I když sídliště bylo při svém vzniku moderně a dá se říci i velkoryse naplánováno, dnes už neodpovídá současným potřebám. Nikdo v minulosti nemohl tušit, že každá rodina dnes bude mít dvě tři auta, či nějaké služební před domem k tomu," potvrdila závažnost zmiňovaných potíží předsedkyně místní komise Štěpnice Marie Martykánová. Aktuální vývoj tato komise podle ní vítá.
„Je nám jasné, že vše nevyřeší jeden velký projekt, ale půjde to spíš postupně, nicméně jsme rádi, že změny k lepšímu dostávají konkrétní obrysy," dodala Marie Martykánová.
A řadu problémů ve Štěpnicích, které i s přilehlým nákupním střediskem vyrostly na okraji města na přelomu 60. a 70. let minulého století, přiznává i vedení radnice. „Sídliště zestárlo a veřejná prostranství vyžadují nový, komplexní zásah vedoucí ke zlepšení stavu," uvedl starosta Stanislav Blaha. Na sídlišti bude podle něj nutná úprava a obnova veřejné zeleně, zvýšení podílu nezpevněných travnatých ploch, parkové úpravy včetně pořízení a obnovy městského mobiliáře, výstavba a rekonstrukce parkovacích ploch, pěších komunikací, chodníků, veřejných prostranství, úpravy veřejného osvětlení, modernizace volně přístupných rekreačních ploch, včetně úprav a zřizování dětských hřišť, či úpravy zastávek MHD.
Jaké konkrétní návrhy na základě získaných podnětů zmíněná architektonicko-urbanistická studie revitalizace sídliště Štěpnice přinese, budou moci zájemci zjistit na veřejném projednání ve středu 22. června od 17 hodin, opět ve školní jídelně Základní školy Za Alejí.