„To si vůbec nedokážu představit. Máme Kunovský les jen kousek od domu a chodíme tam pravidelně na vycházky. Je to přece jen kus přírody na okraji sídliště," netají své obavy před takovou variantou Marta Kosíková ze Štěpnic. Jak se ovšem dle posledních informací zdá, takové krajní řešení by snad nastat nemuselo. „Konečně se nám podařilo celou záležitost projednat jak s Lesy ČR, tak také s Jihomoravským krajem a střední školou ve Bzenci, která by měla v Kunovském lese v budoucnu údajně hospodařit. Všechny strany nám přislíbily, že nemají problém s tím, abychom tu lokalitu i nadále využívali. Nicméně přece jen bychom rádi měli v té souvislosti alespoň nějakou pojistku," uvedl v úterý 8. prosince starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Vzápětí pak vysvětlil, co by bylo takovou dostačující pojistkou.

„Pokud má Jihomoravský kraj získat celou tu lokalitu do svého vlastnictví bezúplatně, v tom případě se taky hlásíme o bezúplatný převod alespoň těch 80 hektarů Kunovského lesa, které jsou našimi obyvateli využívány. Na druhou stranu i kdyby k tomu přece jen nedošlo, dokážeme si představit i tu variantu, že budeme mít s novým majitelem alespoň smluvně ujednáno právo na využívání oněch 80 hektarů pro naše potřeby," nastínil možná řešení Stanislav Blaha. Zároveň podotkl, že mimo užívání lokality obyvateli města, v jejích prostorách radnice v minulosti nechala provést nejrůznější úpravy a osadila ji mobiliářem. V případě těch nejčernějších scénářů by však mohlo vše z Kunovského lesa zmizet. „Nový majitel nám může klidně říct, že tam nechce dětské hřiště ani náš mobiliář. Mohl by tam nastat úplně jiný režim. Ale doufáme, že se tak snad nestane," vysvětlil starosta města.

Záměr na bezúplatné nabytí zmíněné části Kunovského lesa v pondělí 7. prosince schválilo také zastupitelstvo města. „Je to jasný mandát k tomu, že jsme připraveni jednat o zmíněných variantách a prakticky ihned můžeme podepisovat smlouvu," objasnil význam tohoto kroku místostarosta města Zdeněk Procházka. Shoda v tomto směru tentokrát panovala napříč politickým spektrem. „Zastupitelé za ČSSD podpořili záměry města, včetně bezúplatného nabytí lesoparku v Kunovském lese pro případ převodu z Lesů ČR na město," potvrdil v té souvislosti Antonín Seďa z opoziční ČSSD. Jaká varianta je nejpřijatelnější pro Jihomoravský kraj, sdělil Slováckému deníku náměstek tamějšího hejtmana pro majetek Zdeněk Pavlík. „Pro nás je teď nejdůležitější převod pozemků z Lesů ČR pod Jihomoravský kraj, a to z důvodu zachování činnosti lesnické školy v Bzenci. Co se týče zájmového území města, nejschůdnější je výpůjčka. S vedením města o tom budu ještě mluvit," uvedl Zdeněk Pavlík.

Kauza Kunovského lesa vyplula na povrch koncem léta 2015. Tehdy se představitelé Uherského Hradiště údajně zcela náhodou dozvěděli, že současný vlastník Lesy ČR má v plánu převést Kunovský les na Jihomoravský kraj, aby jej mohla pro své účely využívat Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec. Budoucnost oblíbené lokality je tak nejasná a vedení Uherského Hradiště se obává, že s novým majitelem ji už nebudou moci k rekreaci využívat obyvatelé města, jako tomu bylo doposud. Za účelem, aby zůstala tato možnost zachována, radnice požaduje získat do svého vlastnictví alespoň 80 hektarů z Kunovského lesa. 

Související

 Uherské Hradiště chce koupit 80 hektarů Kunovského lesa

Z Kunovského lesa může zmizet dětské hřiště i sportovní doplňky