Od února příštího roku má sloužit postiženým klientům charity k vlastnímu bydlení a možnosti osvojení si návyků běžného života. Městští úředníci ale v těchto dnech obdrželi petici, která se snaží projekt zastavit. Plánovaná stavba se tak setkala s nesouhlasem lidí, kteří bydlí nebo mají svá pracoviště v blízkosti domu. „Přesný obsah petice občanů zaslané Městskému úřadu v Uherském Hradišti známe pouze zprostředkovaně. Údajně jsou v ní výhrady k většímu výskytu osob v lokalitě a narušení urbanistického rázu. Obě tyto připomínky jsou neopodstatněné,“ poznamenal ředitel charity Jiří Jakeš, podle kterého nesouhlasící lidé poukazují i na možnou likvidaci zeleně v okolí chráněného bydlení. Ředitel Oblastní charity tvrdí, že o zmínce týkající se kácení stromů nic neví.
„Jediný strom v blízkosti budovy byl pouze starý nemocný ořešák, který ohrožoval bezpečnost našich zaměstnanců i uživatelů služeb. Na jeho pokácení bylo vydáno rozhodnutí Odboru životního prostředí Městského úřadu Uherské Hradiště. Byl skácen v loňském roce a s výstavbou to nesouvisí,“ podotkl Jakeš.
Hradišťští úředníci sice petici obdrželi, nechtějí k ní ale sdělit žádné podrobnosti. „Městskému úřadu Uherské Hradiště byla skutečně doručena petice ve věci stavebních úprav a přístavby č. p. 246 Charitní centrum sv. Ludmily. Obsahem petice je nesouhlas s rozsahem stavby. Odpověď pana starosty byla 14. července 2011 odeslána členovi petičního výboru. Podrobnosti stanoviska města nelze uvádět, když s ním dosud nejsou seznámeni petenti,“ vysvětlil mluvčí radnice Jan Pášma.
Více informací poskytl jeden ze stěžovatelů, jehož dům bezprostředně s budovou plánovaného charitního bydlení sousedí, Jaromír Skládal. „Opravená a i další přistavená část budovy dokonale zastíní náš dvůr. Můžeme tak zapomenout na nějaké soukromí či posezení na dvoře. Část objektu s řadou oken a terasou budou situovány směrem k vnitřnímu traktu našeho domu a dvoru.
Rekonstrukce se dotkne i některých zdí našeho bydlení, takže máme obavu z váženého narušení jeho statiky,“ předestírá některé ze svých připomínek Skládal. Ten dodal, že za jistých podmínek by proti stavbě nic neměl. „Ať si bydlení pro postižené klidně postaví, ale takovým způsobem, aby nenarušovalo náš život.
Z vyjádření pracovníků charity jsem ale vyrozuměl, že by na menší stavbu neobdrželi dotace, a tak chtějí své plány zrealizovat za každou cenu, bez ohledu na náš názor,“ dodal Skládal, který společně s dalšími nespokojenci chce se svými podněty oslovit příslušné úřady a v krajním případě i právníka.
Podobný názor jako Skládalovi má například i lékař Roman Červinka. Ten má svou ordinaci vedle domu rodiny Skládalů. „Vlastními prostředky jsem dům s ordinací opravil. Pokud stavební ruch u domu sv. Ludmily začne, mám vážné obavy z narušení naší budovy. Ta se nachází na poměrně nestabilním podloží a byla před lety narušená i povodněmi,“ podotkl lékař Červinka.
Vedení charity sice o petici a stížnostech ví, prozatím však na ně nijak nereagovalo. „Petici jsme neobdrželi, proto jsme ani neměli možnost nijak na ni reagovat,“ dodal Jiří Jakeš.
Byty, ve kterých budou handicapovaní klienti testovat svoji samostatnost, vzniknou v budově vedle ředitelství Oblastní charity Uherské Hradiště na Velehradské třídě. V opraveném domě se budou nacházet dva rozlehlé byty po jednom v každém z pater. Mají sloužit celkem jedenácti klientům.
„Uživateli budou osoby s mentálním či duševním postižením, kteří jsou schopni, za částečné pomoci asistenta, samostatného bydlení,“ vysvětlila před časem mluvčí Oblastní charity Uherské Hradiště Iva Kučerová. Bydlení má mít regionální charakter, a bude proto určeno výhradně pro osoby z Uherskohradišťska. Celkové náklady na přestavbu domu se vyšplhají na osmnáct milionů korun. Tři čtvrtiny této částky pokryje dotace. „Zbývající část uhradíme z prostředků Tříkrálové sbírky, i z té, která se bude konat v příštím roce. O možném příspěvku jednáme i s hradišťskou radnicí,“ upřesnil Jakeš.