O slavnostní zahájení jubilejní výstavy v turistickém centru se postaral písničkou To nám bylo sedmnáct šedesátiletý uherskobrodský malíř Vlastimil Mahdal, který se při ní doprovodil hrou na kytaru.

„Zavzpomínal jsem v ní na naše studentská léta na Umělecko-průmyslové škole (UMPRUM) v Uherském Hradišti," řekl Vlastimil Mahdal, který přišel s nápadem, uspořádat na Velehradě ucelenější výstavu děl tří kamarádů a kolegů, s nimiž se často setkává, a společně už uspořádali několik výstav. Prozradil, že kromě kytary hraje ještě na bendžo a havajskou kytaru a s pousmáním dodal, že někdy prý také na nervy.

„V krásných prostorách turistického centra jsem se loni v září prezentoval svými obrazy v rámci členské výstavy Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí Uherský Brod. Letos mě napadla myšlenka uspořádat v nich výstavu se zmíněnými spolužáky-výtvarníky," svěřil se brodský malíř. Podle jeho slov měla začít jejich výstava na Velehradě až v září, ale protože tu o měsíc dřív skončila největší výstava panenek v České republice, naskytla se umělcům příležitost zahájit ji o měsíc dříve.

Obrazy šedesátiletého Vlastimila Mahdala odrážejí individuální lidskou zkušenost, kterou vstupuje do prostoru a času tohoto světa a je vždy neopakovatelná. Z některých jeho děl vyzařuje klid, ale skoro v každém najde divák i zónu neklidu a tak podlehne obrazovým reflexím, které různorodě působí na divákovo myšlení, prožitky a vnímání podoby současného světa.

Třiašedesátiletý Oldřich Štěpánek patří ke střední generaci UMPRUM v Uherském Hradišti – obor sochařství. Jeho umělecký záběr se během let výtvarné činnosti stále rozšiřoval od figurální plastiky přes dřevěné solitéry inspirované přírodními motivy k závěsným dřevěným plastikám krajin.

V expozici se prezentuje také sklář Stanislav Žampach z Uherského Brodu, který před čtvrt stoletím založil Ateliér Žampach. Činnost ateliéru byla zpočátku zaměřena na design pro sklárny a obchodní společnosti z celého svět

„Od roku 1977 jsme se zaměřili více na vlastní vývoj, produkci a prodej reliéfně pískovaného skla. Jsme rodinný ateliér s malosériovou produkcí, který má v současné době svoje místo na trhu," spíše konstatuje, než se chlubí Stanislav Žampach.

„Výstava je opravdu pestrá a rozmanitá. Moc se mně líbí obrazy Vlastimila Mahdala, který nám kdysi maloval „placky" na skautské potlachy a jiné akce. Spolu trampujeme a věřím, že ještě dlouho budeme," svěřil se Jiří Kamas, vůdce střediska Psohlavci Uherské Hradiště.