DVD vyšlo nejenom v češtině, ale i v angličtině a němčině. Během několika dnů se z něj stál hit a prakticky je vyprodáno. „Ještě jsme našli posledních dvacet kusů, které doručíme do městského informačního centra. Lidem se DVD moc líbí, tak jsme se rozhodli, že uděláme dotisk. Do týdne tak bude znovu k dostání,“ slíbil vedoucí odboru kultury na uherskohradišťské radnici Josef Hříbek.

Během půlhodiny si divák může projít nejvzácnější památky, dozvědět se mnohé historické perličky, ale také nahlédnout do běžně skrytých útrob depozitářů i budov. „Jsem rád, že má DVD takový úspěch. Obsahově je moc pěkné. Sám jsem byl překvapený, že všech dvě stě kusů bylo tak rychle pryč. Už se vrháme na práci na dotisku,“ uvedl majitel Jan Dudek z JD Production, která nosič vyrobila.

Informační centrum nečekaný zájem o obrazového průvodce potvrzuje. „Současně s kuchařkou, která je u nás také v prodeji, je to nejúspěšnější produkt. Lidé jej hodně kupovali také jako dárek,“ poznamenala vedoucí hradišťského informačního centra Bernadetta Vaculíková.

Na DVD nechybí třeba listina markraběte Karla z roku 1342. Ta položila základy výstavby kamenného opevnění. Divák nahlédne do unikátních prostor františkánského kláštera, jehož refektář i knihovna patří k nejhodnotnějším barokním interiérům na Moravě. K vidění jsou i dvě dochované veduty města ze 17. a 18. století s dobovými plány barokního opevnění. „Průvodce zaručeně potěší všechny milovníky Uherského Hradiště, historie i uměleckohis­torických památek. Je to pomůcka pro obyvatele našeho města i jeho návštěvníky. Jestli je takový zájem, jistě se dostaneme k výrobě dalších částí,“ uvedla autorka scénáře a historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Struktura DVD je rozdělena do tří celků, které provedou diváka historií města a seznámí ho s jeho nejvýznamnějšími památkami.První část se zabývá dějinami uherskohradišťské pevnosti, vývojem městského opevnění, středověkého i barokního, a jeho pozůstatky dochovanými do současnosti. Stranou pozornosti nezůstává ani někdejší zbrojnice, dnes Galerie Slováckého muzea, jedna z významných barokních památek ve městě.

Následující kapitola mapuje Uherské Hradiště coby významné královské město, plné úchvatné architektury i zajímavé historie. Seznamuje s vývojem městské zástavby a nejvýznamnějšími památkami v historickém jádru města, především na obou náměstích.Poslední kapitola se zaměřuje na duchovní život města a sakrální architekturu, dotvářející současnou tvář města. Dokumentuje stavební činnost obou církevních řádů, které sídlily ve městě, ale také projevy víry a zbožnosti měšťanů.

DVD v kostce

– autorkou scénáře je Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea
– text namluvil Vladimír Doskočil, herec Slováckého muzea
– DVD vyrobila firma JD Produktion (provozovatel televize Slovácko)
– dobové dokumenty poskytlo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a MZA – Státní okresní archiv Uherské Hradiště