Připravujeme nová videa a zpravodajství. Čtěte ve středu ve Slováckých novinách

Přestože je zprvu zkrápěly jemné dešťové kapky, záhy vysvitlo slunce, které ještě podtrhlo největší folklorní událost v obci. Cestu do Vlčnova, jenž je jízdou králů proslulý, neváhaly vážit stovky lidí.

„Jsme tu poprvé, něco podobného jsme snad ani neviděli, moc hezká lidová tradice,“ shodla se skupinka návštěvníků, kteří do Vlčnova přijeli od Kroměříže.

Ani hosté z blízkého okolí nechtěli o jízdu králů přijít. „Při takové události nemohu chybět,“ zmínil se Pavel Krejzek z nedalekých Drslavic, jenž nedělní program sledoval od samého rána.

Na objížďku se přijel podívat i Jaroslav Šuránek z Ostrožské Lhoty, který jezdcům půjčil jednoho ze svých koní. „Když jsem sem koně vezl, trochu jsme zmokli. Nakonec se ale snad počasí umoudřilo,“ zhodnotil Šuránek.

Zatímco se návštěvníci rozplývali nad krásou vlčnovské tradice, její organizátoři i blízcí letošního hlavního aktéra Romana se starali, aby vše dopadlo co nejlépe. „Od rána jsme celá rodina pociťovali nervozitu. Měli jsme obavu, aby všechno dobře dopadlo. Roman byl ale v naprosté pohodě a zvládl to na výbornou,“ řekla s úlevou Romanova maminka Eva Srncová.

V době, kdy družina s králem procházela ulicemi Vlčnova, byla obec takřka neprůjezdná. Bezpečí účinkujících i účastníků si tam vzali na povel uherskohradišťští policisté. „Policisté v autech, na motorkách, na koních, kolech i pěšky monitorovali dění v obci a v případě potřeby byli připraveni zasáhnout. Avšak celá akce se obešla bez nutnosti jejich pomoci. Pouze jedinou rošádu způsobila žena, která nerespektovala zákaz vjezdu do obce a rozjela se proti ostraze. Způsobila přestupek proti občanskému soužití, který se bude řešit ve správním řízení,“ řekl v neděli odpoledne tiskový mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

Přestože objížďka krojované družiny je hlavním bodem program jízdy králů, nechyběl ani ten doprovodný. Ten vypukl už v pátek a představil nespočet folklorních uskupení a pořadů.