Jenom raní ptáčata měla letos štěstí a mohla si při silvestrovském výšlapu na Velkou Javořinu vychutnat téměř idylické počasí s přírodou zalitou sluncem a nádherným výhledem.

Pro ty, kteří se na nejvyšší horu Bílých Karpat vydali až po polední, jejichž zástupy jsem letos sám rozšířil, měl vrchol přichystané spíš typické větrné počasí se zataženou oblohou.

I tak davy Slováků a Čechů směřující svoji cestu k místu zapálení vatry přátelství jenom dosvědčovaly fakt, že toto silvestrovské setkání obou národů na Velké Javořině je mezi návštěvníky čím dále populárnější.

„Jenom ráno nám trochu zasvítilo slunce, jinak si myslím, že hora přivítala všechny v posledním dnu v roce svým typickým počasím. Těší mě nicméně, že si stále více lidí váží cestu právě k nám,“ popsal svými slovy starosta slovenské Lubiny Martin Beňatinský atmosféru, která na vrcholu Bílých Karpat panuje už po sedmadvacáté vždy na sklonku roku.

Děti skotačily

Právě on s mikrofonem u úst vítal všechny turisty, kteří se vydali za ním až k památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti. Ani chladné poryvy větru přitom nikomu, snad kromě mě samotného, horskými túrami nepolíbeného cestovatele, nezkřivily úsměv na tváři.

Výstup navíc lemovaly děti všech kategorií, jejichž rodiče jim prozřetelně na vrchol vzali saně, boby či lopaty ke sjetí kopečků pokrytých snad deseti centimetry sněhu. Pro většinu, stejně jako pro mě samotného, to byla vůbec první zkušenost se sněhovou pokrývkou při letošní mírné zimně.

„Konečně si člověk může vychutnat tu pravou atmosféru svátku, když je všude kolem něj bílo. Většinou chodíme pravidelně okruh okolo Javořiny, ale tenkrát jsme se rozhodli dojít až na vrchol. Setkání se nám samozřejmě libí a přijde mi to jako super akce,“ pochvaloval si Veleťan Martin Ševčík.

Hejtman zapaloval

Nejen on, ale i stovky dalších přihlížejících včetně mě pak nedočkavě čekalo na odbytí třinácté hodiny, kdy se po krátkých projevech přešlo na zapálení vatry přátelství.

„Prožili jsme rok, Češi, Slováci i celá Evropa, který byl ekonomicky nejlepší za všechny věky, co si naše dějiny pamatují. Přeji všem hodně radosti, kterou si snad z toho letoška přeneseme i do následujícího období,“ pronesl optimisticky hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, načež se jal zapalovat vatru přátelství. Její oheň tak ani tentokrát nebyl tím jediným, co dobře naladěné, přející si mnoho štěstí do nového roku a jednoduše přátelské návštěvníky Velké Javořiny zahřívalo.

Ilustrační foto.
Mrtvoly muže a ženy objevili v rodinném domě v Uherském Brodě
DoGa kapelníka a zakladatele Honzy Gajdošíka.
Dvojice benefičních koncertů v Hradišti vynesla 26 tisíc korun