Míkovický klub přátelé vína nabídl návštěvníkům osmadvacátého koštu k ochutnání 516 vzorků lahodných bílých, růžových a červených moků, v nichž jsou uchovány teplo a jas slunce. Prezentovali se tu jimi vystavovatelé ze 45 obcí Moravy. Žádný z nich si ale neodnesl domů titul šampiona výstavy, ani diplom.

„Náš klub byl jedním z prvních na Slovácku, který přestal dávat vinařům diplomy. Ty si málokdo nenechal zarámovat, ale zastrčil je někde do skříně a už se na ně nepodíval," domnívá se Zdeněk Hlaváček, jeden z pořadatelů koštu. Podotkl, že klub dává vinařům, jejichž vzorek dosáhl bodového hodnocení 18,5 a výše, pamětní keramické medaile a vítězům v odrůdách malované keramické džbánky nebo talíře od keramika Antonína Mošťka z Vlčnova. „Na nich jsou vepsána jména vinařů. Je to prostě taková osobitá pozornost," je přesvědčen Zdeněk Hlaváček.

S týdenním předstihem před koštem soudilo ve třinácti komisích 58 odborně zdatných porotců s garantem degustace Josefem Bičanem z Traplic, která vína s počtem bodů nad 18,5 budou odměněna pamětní medailí nebo budou vítězem v odrůdě.

„Pokud se týká úrody hroznů, byl ten loňský rok katastrofální. Na jejich špatné úrodě se podepsaly plísně. Kdo včas hrozny nepostříkal, měl s hnilobou hroznů velké problémy," okomentoval pro vinaře špatný rok Dušan Ondráš, rodák z Míkovic, dnes žijící v Jalubí.

„Loňský ročník byl pro vinaře špatný. Přesto díky pořadatelům je tato výstava velice pěkná. Shromáždili zde vína v celkem slušné kvalitě. Jak už to na výstavách vín bývá, jsou tu ale některé vzorky v trochu horší kvalitě," nezastíral Vlastimil Pauřík ze Sadů. Je přesvědčen o tom, že na prvním koštu vín na Uherskohradišťsku si přišel každý na své a dobrá vína si na něm našel.

V míkovickém kulturním domě si přišli na své nejen vínomilci, ale také ti, kteří si rádi pochutnají na zabijačkových dobrotách. K dobré pohodě a k posezení nad skleničkou vína vyhrávala téměř třem stovkám návštěvníků cimbálová muzika Mladí Burčáci.