Jak ten čas běží. Před deseti lety v květnu přijelo poprvé za klienty Domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) v Salašské ulici na Velehradě, třiatřicet majitelů motocyklů CKC Kawasaki z různých koutů České republiky. Iniciátorkou první návštěvy byla tehdy Naděžda Náplavová ze Zlechova, jejíž syn Adam (36), byl členem českého klubu Kawasaki od roku 2005.

„Ve dvaadvaceti letech jsem si koupil motocykl Kawasaki o obsahu 600 ccm a stal se členem CKC Kawasaki v ČR,“ vzpomíná Adam.

Na mašině světoznámé značky ujel stovky kilometrů. Ačkoliv zastává pravidlo šťastných návratů, žel, jednou se nenaplnilo. Pár kilometrů od domova se naboural.

„Nepopírám, že občas to motocyklisté s rychlostí jízdy přeženou, ale takoví jsou někdy i řidiči osobních a nákladních aut,“ připouští Adam. Lidé o motorkářích říkají, že jsou dobrovolní dárci lidských orgánů. Ale máslo na hlavě mají podle Adama i cyklisté a chodci, kteří se ne vždy pohybují po silnicích v rámci regulí.

„Byli to kawasakisté, kdo po synově havárii byli kromě rodiny mému synovi oporou. Tenkrát za ním přijelo pětačtyřicet motorkářů z klubu. My na oplátku zase jezdíme na jejich akce,“ svěřuje se Adamova maminka Naděžda Náplavová.

Na první setkání motorkářů s klienty DOZP 17. května 2009 ale Adam na motocyklu nepřijel, protože zdravotní stav mu na něm nedovolil jezdit. „Bohužel, i dnes musím jezdit autem, ale požitek z jízdy na motocyklu Kawasaki si nedám vzít. Kluci nebo holky z klubu CKC mě občas na mašině svezou,“ svěřuje se Adam.

Spolu s maminkou se dnes těší z toho, že motorkáři na burácejících strojích značky Kawasaki přijíždějí o poslední srpnové neděli jen za hendikepovanými dívkami z Chráněného bydlení sv. Cyrila a Metoděje, protože bývalí klienti Domova v Salašské ulici Velehrad našli nový domov v Chráněném bydlení Staré Město.

„Někteří motorkáři vyjeli v pátek z jižních a západních Čech za deště, na Moravě je vítaly sluneční paprsky. Večer a noc jsme si všichni užili v Mlýnkách u Strážnice, dnes se 48 motorkářů a jejich spolujezdců vydalo na jednatřiceti strojích Kawasaki na Velehrad,“ informuje členka CKC Kawasaki klubu Helena Jordánová Peňasová. Pěje ódy na netradiční přivítání klientkami chráněného bydlení, a to mezi dvěma velehradskými rybníky, v nichž se zrcadlí velehradská bazilika, kde motorkáři i děvčata z chráněného bydlení pózují fotografům.

Ilustrační foto.
Bankovku vytrhl seniorovi přímo z peněženky, po dopadení policií toho litoval