Od pondělka se bude muset vypořádat s mnohem větší dopravní zátěží. Silnici I/55 z centra Kunovic až po hranici okresu mezi Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou obsadily pracovní stroje a tisíce aut denně kvůli tomu využije objízdnou trasu právě přes Nedakonice. „Lidi z toho tady mají hrůzu,“ přiznala Anna Sošková Slováckému deníku v neděli odpoledne.

Martyrium obyvatele obcí ležících na objížďkách čeká dlouhé měsíce. „Uzavírka by měla trvat do konce října, opravy si letos vyžádají asi dvě stě milionů korun,“ uvedl Karel Chudárek, šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR.

To počítá s plošnou opravou povrchu vozovky, jejím rozšířením, opravou části podloží i navazujících ploch, chodníků v obcích, vjezdů a komunikací. V plánu jsou také opravy a kompletní přestavby mostů, vložení ochranných ostrůvků na nových přechodech pro chodce či úpravy zastávkových zálivů pro autobusy. Doplní se také značení na silnici.

Hlavní objízdná trasa pro tranzitní dopravu je vedena obousměrně po obchvatu Uherského Hradiště, dále mezi Starým Městem a Moravským Pískem do Veselí nad Moravou.

Vedlejší objízdné trasy slouží zejména pro obyvatele obcí ležících na silnici I/55, tedy Kunovic, Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu a autobusovou dopravu. Trasy vedou východně od opravované silnice obcemi Blatnice pod Sv. Antonínkem, Blatnička, Boršice u Blatnice, Slavkov, Dolní Němčí a Hluk.