Už od deváté hodiny ranní se nesly fašankové písničky Kudlovicemi. Respektive jejich částí zvanou Dolina. Obchůzku tam pořádal místní mužský a ženský pěvecký sbor.

„V samotné dědině je hodně kulturních akcí, ale Dolina je trochu odlehlejší. Zdá se mi, že lidé si tu zvyků, které se snažíme obnovovat, váží víc,“ poznamenal člen mužského sboru Zdeněk Škrabal, oděn v tradiční lajbl.

Fašančáře při jejich dovádění doprovázela staroměstská cimbálová muzika Bálešáci.

Velmi živo bylo od časného rána na boršické návsi. Od sedmi hodin tam obecní zastupitelé v čele se starostou Romanem Jílkem podávali zabijačkové speciality.

„Maso chystáme od pěti,“ prozradil první muž Boršic.

Raritou byl také košt zastupitelských gořalek.

„Obecních zastupitelů je patnáct, takže máme v koštu i patnáct vzorků. Někdo přinesl slivovici, jiný meruňku nebo špendlík,“ dodal Jílek.

Vůni čerstvého ovaru podpořil tématickým řeznickým tancem také domácí folklorní soubor Pentla.

„Dva metráky váží sviňa, jeden metrák moja tchýňa,“ bavili se svým vlastním programem tanečníci.

Fašank v Kudlovicích

Osvětimany – Fašankové masky se před osvětimanským obecním úřadem začaly scházet v jednu hodinu odpoledne. Příslušníci sboru dobrovolných hasičů se vyšvihli do bílých historických uniforem, přihlížejícím za poplatek věštily z ruky cikánky. Do Osvětiman na masopust pravidelně přijíždí také hraběcí pár z Buchlovic, letos však šlechta místo v kočáře do městyse přijela na zemědělském traktorku. „Vidím, že krize už zasáhla nejen Evropskou unii, ale i pana hraběte,“ okomentoval to osvětimanský místostarosta Lubomír Berka, když chase i divákům nabízel tácek se štamprlemi slivovice.

Kunovice – Nejvýraznějším, či spíše nejhlasitějším atributem fašanku v Kunovicích bylo staré vojenské dělo, jehož ohlušující rány zněly celým městem. Obsluhovali jej vojáci v uniformách Hradní stráže. Kudy jste v sobotním odpoledni Kunovicemi prošli, tam jste nemohli nezaznamenat, že se bujaře slaví. Před památkovým stavením zpěváci z mužského sboru nabízeli zabijačkové pochoutky, v kulturním zařízení Pálenice zase Tetičky z Kunovic pekly koblihy a boží milosti. „Recepty to nejsou složité, ale vyžadují trpělivost,“ vysvětlovaly v kuchyňce u stolu zaplněného sladkostmi.

Sady – Třicítka maškar od smrtky po islámské teroristy chodila uherskohradišťskou místní částí Sady. Fašank tam pořádal Derfla klub, který se stará o kulturu v kdysi samostatné obci. „Pořádáme také hody, košt slivovice nebo drakiádu. V plánu jsou i jiné akce,“ řekl člen spolku Ondřej Vaněk. Derflanské podšabláře v jejich tanci doprovázela cimbálová muzika Kunovjan, jež hrála i večerní zábavu.

Vésky – Motýl Emanuel, neposedné školačky i vinný hrozen brázdili v sobotním odpoledni uličky ve Véskách. Maskám do kroku vyhrávali muzikanti z dechové hudby Šarovec. Večer šli zúčastnění podpořit své kolegy na zábavu do sousedních Sadů.

Míkovice – Fašank v Míkovicích pořádal tamní mužský a ženský pěvecký sbor, hudebně jej doprovázelo hudecké trio pod vedením primáše Martina Švehlíka. V průvodu se objevili nezbytní podšabláři, rybářka i vodník.

Dolní Němčí – Třetím rokem pořádal fašank v Dolním Němčí národopisný kroužek Dolněmčan. Od rána tam chodilo od domu k domu dvaadvacet maškar. „Dříve se u nás o fašank staraly odvedenecké ročníky. Jenže branná povinnost padla a masopust začal upadat. Kdo jiný by to tedy měl převzít, než folklorní soubor,“ vysvětlil jeden ze Členů Dolněmčanu Petr Klein. Medvěda, slamák, koně i orientální geishu v sobotu po celý den natáčela kamera ostravského studia České televize. Maškary z Dolního Němčí se totiž ocitnou na obrazovce ve folklorním pořadu. „Dopředu jsme si říkali, že nebudeme nic hrát a štábu se podřizovat. Nakonec jsme udělali jen drobné ústupky, aby měli lepší záběry,“ dodal Klein.

Hluk – Ani neustávající mrholení nepřekazilo fašankovou obchůzku v Hluku. Několik desítek krojovaných se v neděli vydalo od tamní tvrze pro povolení na městský úřad a poté pro požehnání na faru. Slivovice i víno tekly proudem a hospodyňky neúnavně nabízely celé fašankové družině něco k zakousnutí. Fašančáře, mezi nimiž byli například členové místního mužského sboru nebo vedení města, doprovázela na cestě také kapela.

Bánov – Jura s cepem, hrobník, policajt a hudební doprovod v podání klarinetového dua. Po desítky let zapomenutou podobu fašanku v pondělí odpoledne vzkřísili členové bánovského pěveckého sboru Hútek. „Původní fašank zkoušíme pořádat poprvé. I když už v sobotu chodil ulicemi soubor Kohútek, myslím si, že přefašankováno nebude. Tady určitě ne,“ prohlásil vedoucí souboru, šestašedesátiletý Oldřich Havel. Ten si originální bánovský fašank, než zanikl, pamatuje jako malý hoch. „Některé kostýmy jsou ušité ze starých fěrtůšků, které jsme sebrali po dědině. A ozdobené cepy, ty dříve sloužily k rozhánění děcek, která fašančáře doprovázela,“ dodal Havel.

Michael Lapčík, Blanka Malušová