Každý návštěvník malenovické kulturní památky nebo výstavy Dřevo, proutí, sláma totiž prochází kolem prostor, kde se čas od času provozují takzvané erotické masáže. Podnik totiž sídlí přímo v budově Muzea jihovýchodní Moravy, které provozovatelům tamní prostory pronajímá.

Zřizovatel muzea, Zlínský kraj, o tom prý nemá tušení. Slibuje však, že situaci prověří a případně sjedná nápravu.

Že se takový objekt nachází v těsné blízkosti kulturních zařízení kritizuje například zlínská primátorka Irena Ondrová i někteří návštěvníci. Ředitel muzea Ivan Plánka tvrdí, že tím sice není nadšen, ale nemá jinou možnost. Finančně by prý velmi náročnou údržbu budovy neutáhl.

„Je to jen občasná noční záležitost a na existenci veřejného domu v místě neupozorňují žádné cedule ani fotografie,“ oponuje ředitel muzea Plánka. To si prý totiž muzeum stanovilo jako podmínku.

„Vadí mi to, ale nepovažuji to za nějakou hrůzu. Erotiky je obrovské množství všude kolem nás. Z hlediska praktičnosti jsem s provozovateli maximálně spokojený. Pravidelně platí nájem a vlhké prostory, které není možné nechat bez údržby, vytápějí elektřinou. Muzeum by to finančně neutáhlo,“ vysvětlil ředitel Plánka.

Jediné, co na erotický salon upozorňuje, je červená lampa nad jeho vchodem. „Lampička tam není ideální, ale jednáme o tom, že by ji nájemníci odstranili,“ podotkl ředitel.

Jak sdělil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar, vedení úřadu o této skutečnosti vůbec neví.

„Informaci o existenci takzvaného pánského masážního klubu v prostorách malenovického hradu prověříme a v případě jejího potvrzení zajistíme napravení situace,“ uvedl Plesar.

Překvapený byl tímto zjištěním i náměstek hejtmana pro kulturu Jindřich Ondruš. „Pokud to tak je, není to dobré. Odbor kultury situaci prověří a případně bude muset řešit,“ přislíbil Ondruš.

Komu prostory muzeum pronajímá, ředitel Plánka sdělit odmítl. Stejně tak živnostenský odbor města Zlína, kterému tuto informaci Plánka poskytl.

„Můžeme pouze říci, že v těchto místech ukončila svou živnost jedna uherskohradišťská firma, která tam provozovala pohostinství. Od té doby tam žádná společnost živnost nahlášenou nemá. Odbor živnostenský podnět prověří,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Dodala, že pracovníci odboru byli po dotazu Deníku areál hradu navštívit. Budova prý ale nejevila známky využití. „Pokud se v pronajatých prostorách schází uzavřená skupina, která tam pořádá akce, zákon neporušuje,“ podotkla.

Kastelán malenovického hradu Luděk Bubeník se k této záležitosti vůbec vyjadřovat nechtěl. „Návštěvníci se ale podivují, že je takový podnik v blízkosti hradu,“ poznamenal.

Za velmi nevkusné to považuje i zlínská primátorka Irena Ondrová. Myslela, že provoz veřejného domu v Malenovicích již před lety skončil. „Je to pro mě překvapení. O to horší, že se jedná o elitní krajskou instituci. Bylo by dobré, aby se na to kraj podíval. Činnost by měla být adekvátní tomu, že se jedná o prostory muzea. Za chvilku se tam bude pěstovat marihuana,“ rozhořčila se Ondrová.