Aby byla obec soběstačná, rozhodla se Komňa udělat hydrogeologický průzkum a našla dvě místa v blízkosti vodojemu, která u zkoušek velmi dobře obstála. „Jeden vrt má 78 metrů a druhý 82,“ sdělila starostka Komně Jana Křižková. Teď čekají na vydání stavebního povolení, aby mohli oficiálně napojit vrty do obecního vodojemu.

Smrtelná dopravní nehoda se stala v pondělí 23. října ve směru z Uh. Brod na Bánov
Muž se u Uherského Brodu střetl s náklaďákem. Na místě zemřel

Současné čtyři zářezové vrty v minulosti obci stačily, pokud nebylo velké sucho. V poslední době je ale srážek minimálně, a tak se obec rozhodla jejich počet rozšířit, aby obyvatelé sucho výrazně nepocítili. Například letos v srpnu Jana Křižková Komňany vyzvala, aby vodou šetřili. Museli také otevřít posilovač ze SVAKu do obecního vodojemu. Společnost má totiž na katastru obce své vlastní vrty.

Místa těch nových obecních vybrali podle hydrogeologické studie a dobrou zásobu vody v místě potvrdil i proutkař. „Zkoumal se typ podloží, jeho vrty. Poté následovaly čerpací zkoušky,“ uvedla starostka Komně. V rámci nich se po dobu 14 dní zjišťuje, kolik vody vyteče.

Autobusové nádraží by mělo získat úplně novou podobu.
Z autobusového nádraží v Bojkovicích bude terminál s parkovištěm

A také jak rychle se dokáže hladina vrátit na svou původní hranici. Hydrogeologický průzkum a vrty vyšly obec na 680 tisíc, rozpočet na jejich zapojení a další práce se zpracovává. Komňa ale není jediná obec na Uherskobrodsku, která má obecní vodovod. Takzvaně svoji vodu má například Starý Hrozenkov, Korytná nebo Strání. Ale i tyto vesnice letos potrápilo sucho, takže uvažují, jak do budoucna věci změnit, aby nemuseli pouštět posilovače od SVAKu. Například Starý Hrozenkov má k dispozici dvě prameniště. Dohromady obsahují 12 vsakovacích studní. Na posílení však podle slov starosty Milana Vaculíka hledají další. „Podle našich informací je dobrá lokalita směrem na Vápenice,“ nechal se slyšet Milan Vaculík.

Ilustrační foto.
Šest obcí ze Slovácka dostane 15 milionů na sportoviště
Obyvatelé horního konce v Pitíně mají po 40 letech místo panelovky novou cestu.
Obyvatelé Pitína nebudou po 40 letech jezdit po panelovce