To podle prvního muže Huštěnovic Aleše Richtra svědčí o tom, že radnice na obnovu sakrálních památek ve vesnici nezapomíná, takže nestrádají. Obnovu tří zmíněných památek, do nichž zahlodal zub času, si vzal v červnu loňského roku do parády huštěnovický kameník Zdeněk Habáň a ještě před koncem roku zářily novotou.

„Nejstarší z obnovovaných křížů, které nejsou památkově chráněny, pochází z roku 1907. V areálu bývalého zemědělského družstva, kde nebyl přístupný veřejnosti, stál ale ještě před vznikem zemědělského podniku,“ vysvětlil starosta Huštěnovic. Zastupitelstvo obce si na kříž posvítilo a rozhodlo o jeho zrestaurování a přemístění na nové místo, které je veřejnosti přístupné. „Opravený kříž se nyní nachází asi kilometr od původního místa, a to u polní cesty mezi Širokým a Zápovědí,“ informoval Richtr.

Do nového kabátu oblékl kameník Habáň také sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1908, která se nachází v centru obce. Socha světce, která byla postavena na náklady Tomáše Hastíka Zbořilovou kamenickou provozovnou, je situována čelně k hlavní silnici ve směru Staré Město Otrokovice.

Zrestaurování se dočkal ještě kříž z roku 1945 nacházející se na konci dědiny při cyklostezce ve směru na Babice. „Restaurátorské zásahy na třech zmíněných sakrálních památkách přišly na 399 tisíc korun. Z toho 279 tisíc jsme dostali coby dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, zbytek jsme uhradili z obecní pokladny,“ prozradil starosta.

Dědictví huštěnovických předků si podle jeho slov zaslouží důstojnou podobu. Proto jsou už několik let sakrální památky v obci postupně opravovány. „Neopraven je kříž z roku 1922 v poli směrem k Jalubí. Podle odborných posudků je zatím v dobrém stavu a deset let určitě vydrží bez restaurátorského zásahu,“ dodal starosta Richtr.