Byl však jedním ze sedmi studentů mezi stovkami dalších, kteří se v listopadu minulého roku přihlásili do projektu EDISON, který vysokoškolákům umožňuje cestovat po světě a svými týdenními prezentacemi sbližovat svou kulturu se zvyky hostitelských zemí. S kolegy z Číny, Indie či Ukrajiny zavítal 12. února na týdenní pobyt také do Uherského Hradiště. Tam se ocitl, stejně jako v České republice či Evropě, vůbec poprvé.

„Překvapilo mě u vás počasí. Takovou zimu jsem ještě nezažil a stejně jsem byl fascinován sněhem. O České republice jsem vlastně věděl pouze to, že je v Evropě a že máte dobré pivo,“ usmíval se po zahajovacím ceremoniálu, který si pro sedm zahraničních studentů připravili žáci ZŠ UNESCO v pondělí 12. února.

Boršice žily v sobotu zabijačkou, fašankem, folklorem i udělováním cen Boršické TýTý.
Fašank s koštem pálenek, zabijačkou i cenami Boršické TýTý

Po dvou týdnech, co Ernesto dorazil do Česka, stihl navštívit Valašské Klobouky a Zlín. Tentokrát stráví sedm dní na Slovácku.

„Bydlet budu u rodiny v Kunovicích a snad mi můj nabytý harmonogram nebude dělat problémy. Mezi našimi kulturami je totiž největší rozdíl v dodržování časových plánů a celkově ve spořádanosti. My v Kostarice jsme v tomto ohledu docela nezodpovědní,“ přiznal se Ernesto.

V Česku však pobývá už od 21. ledna, a tak měl už dost času na aklimatizaci.

„Je zajímavé potkávat nové lidi i kvůli tomu, jakým způsobem je u vás vedená konverzace. U nás máme rádi osobní kontakt, takže se při mluvení často jeden druhého dotýkáme. V Česku si udržujete od druhého určitý odstup. Na druhou stranu se dokážete po pár minutách otevřít a být velmi milí a srdeční,“ poznamenal Ernesto.

Vřelé přivítání jej v pondělí nečekalo pouze na ZŠ UNESCO, ale i v odpoledních hodinách na radnici Uherského Hradiště, kde jej přivítal místostarosta Ivo Frolec. Projekt EDISON přitom v ZŠ UNESCO realizovali letos už po několikáté. Ředitel školy Jan Vorba si zatím vždy pochvaloval jeho odezvu.

„Žáci jsou poté často se zahraničními hosty v kontaktu přes internet a udržují přátelské vztahy. Stejně tak rodiny, v nichž se studenti na týden ubytují,“ pochvaloval si přístup lidí zapojených do projektu.

Fašank 2018 v Rudicích.
OBRAZEM: Fašankový mumraj na Slovácku