Poprvé tak naostro vyzkoušel, jak spolehlivá jsou protipovodňová opatření, která společnými silami v loňském roce vybudovaly obce z Mikroregionu Dolní Poolšaví. Systém chrání klidný spánek obyvatel od léta 2014.

„Dostal jsem automatickou SMS zprávu o tom, že byl na našich tocích dosažen první stupeň povodňové aktivity. Ihned jsem mohl překontrolovat momentální stav toků na naší povodňové mapě. Stalo se tak vůbec poprvé od zavedení těchto opatření," pochválil nový bezpečnostní systém starosta Hradčovic Jan Popelka.

V sobotu se zdvihla voda na Olšavě a Hradčovském potoku

Ve stejný den přijalo totožnou zprávu také vedení sousedních Veletin. „Byl jsem vyrozuměn společně s velitelem hasičů o tom, že vodní hladina překročila první povodňový stupeň. Začali jsme situaci ihned hlídat. V případě většího nebezpečí bych pak mohl třeba z mobilního telefonu přes hlásná zařízení v obci varovat naše občany," nastínil starosta Veletin Tomáš Trtek případné možné scénáře, ke kterým o uplynulém víkendu naštěstí nedošlo.

Oba starosty o zvýšeném nebezpečí vyrozuměl automatický hlásný systém, který jim předal údaje z nainstalovaných měřičů při vodní hladině. Výstraha se v sobotu týkala jak řeky Olšavy, tak také Hradčovského potoka.

Jan Popelka i Tomáš Trtek si nový způsob varování pochvalovali, čtyřmilionová investice se osvědčila. Z Mikroregionu Dolní Poolšaví se do projektu zapojily Kunovice, Hradčovice, Veletiny, Drslavice a místní části Uherského Hradiště Sady, Míkovice a Vésky, neúčastnily se jen Podolí a Popovice.

Zapojené obce ve svých ulicích nainstalovaly 46 hlásičů, na řece Olšavě pak pět měřičů stavu hladin v místech jejích přítoků. Sami obyvatelé mohou na webových stránkách svých obcí nepřetržitě sledovat aktuální povodňovou mapu monitorovaných toků.

Do jakého projektu bude sdružení obcí investovat letos, to ještě není známo, neboť si prozatím stanovilo rozpočtové provizorium. „Je to pro nás lepší varianta i z toho důvodu, že po volbách došlo ve vedení některých obecních úřadů ke změnám. Navíc ani hned ze začátku roku nechystáme žádné zásadní velké investice," vysvětlila Ivana Majíčková, starostka Kunovic a zároveň předsedkyně správní rady Mikroregionu Dolní Poolšaví.

Sdružení tak může prozatím měsíčně čerpat finanční prostředky ve výši jedné dvanáctiny svého loňského rozpočtu. Konkrétní rozpočet pro rok 2015 bude společně s novými investicemi schválen na valné hromadě, která by se měla uskutečnit v únoru.