Jako první začali ve Starém Městě, kde ve čtvrtek zahájili Michalské slavnosti otevřením části náměstí Velké Moravy a zpřístupnění výstavy o historii výstavby náměstí. V Kunovicích i v Ostrožské Nové Vsi začínají v pátek zapalováním hodů a doprovodnými akcemi. „Hodům předchází Škola lidových tanců a vernisáž dvou výstav, řezbářství a prací žáků Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně," popsala páteční program kunovická stárka Iva Gejdošová s tím že od osmi hodin večer se koná hodová beseda u cimbálu na Pálenici. Posedět u cimbálu mohu i ti, co zavítají do o několik kilometrů jižněji položené Ostrožské Nové vsi. Tam od půl sedmé bude ve Slováckém dvoře hrát Novoveská banda a ve sportovní hale kapela Artemis.

Hlavní program je naplánován na sobotu, v poobědových hodinách začíná průvod, který během odpoledne projde městem. Krojovaný průvod ve Starém městě i Ostrožské Nové Vsi začíná o půl druhé a v Kunovicích o půl hodiny později. „Průvod začíná od radnice, holky pak jdou pro stárku a kluci pro stárka, ve tři hodiny pak u radnice budeme žádat povolení hodů a pak pokračovat v obchůzce," popsala staroměstskou hodovou sobotu mladší stárka Taťána Machálková s tím, že každý, kdo dorazí do Starého Města, se může těšit na krásné ženy, víno a zpěv. V duchu tohoto hesla pak od půl osmé na Sokolovně bude hrát hodovou zábavu Staroměstská kapela, Madison a cimbálová muzika Bálešáci. Podobně bude vypadat sobota i v Ostrožské Nové Vsi, o půl páté předá zástupce obce hodové právo a na sportovní hale pak po páté odpolední bude hodové vystoupení a tamtéž od osmi večer zábava v podání dechové hudby Novovešťanka a cimbálové muziky Vinár.

Kunovické hodové odpoledne zahrnuje kromě tradičního průvodu a žádání o udělení práva konat hody také řadu doprovodných akcí. Mezi ně patří jarmark vína, který se bude konat od dvou do pěti hodin na Panském dvoře a ve Slováckém sklepě, tamtéž také bude košt slovenského vína, při kterém zahraje cimbálová muzika Poľun ze Staré Turé. Na Panském dvoře bude od dvou hodin hrát cimbálová muzika Kunovjan a Ženský sbor z Kunovic. V památkovém domku budou moci příchozí po celé odpoledne ochutnat hodové speciality a od osmi hodin večer se bude ve sportovní hale konat hodová zábava.

V neděli v Kunovicích ve dvě hodiny odpoledne se má konat tradiční vození berana za doprovodu cimbálové muziky Lintava a ve Starém Městě v tentýž čas hodové odpoledne, kde vystoupí folklorní soubory nejen z Česka, ale i ze Slovenska.

ANDREA GABRIELOVÁ