Již tradiční silvestrovské pochody zavítají na Pepčín, Velkou Javořinu a nově také na rozhlednu na Velký Lopeník. Tam výšlap loni pořádali poprvé v rámci nultého, zkušebního, ročníku. „Zkoušeli jsme, jestli se to chytí, přece jen největší akcí je výšlap na Velkou Javořinu. Ale lidem se to líbilo, a tak jsme se rozhodli, že to letos uděláme znovu," okomentoval zavádění snad nové tradice starosta Lopeníku Roman Buček. Stejně jako minulý rok sraz neformálního přátelského setkání příznivců přírody bude v deset hodin dopoledne na parkovišti u hájenky, odkud společně všichni vyrazí nahoru.

Již zavedeným, a to sahajícím hluboko do minulosti, zvykem je setkávání lidí na Velké Javořině. Lidé tam chodili na přátelská střetávání již od konce 19. století. Novodobější obyčej setkávání Čechů a Slováků na Javořině vznikla po rozdělení republik, kdy v srdcích lidí přetrvávala vzájemná srdečnost a pocit bratrství. „Setkání Čechů a Slováku je třikrát do roka a vyvrcholení je právě na Silvestra u vatry přátelství. Pro příchozí je přichystaný program, od jedné hodiny odpoledne tam bude zpívat mužský pěvecký sbor z Kunovic a po zaznění obou hymen bude zapálena vatra přátelství," popsal Silvestr na Velké Javořině ředitel Klubu Kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach. Kromě ohně na zahřání bude k dispozici svařené víno.

Na nejvyšší horu Bílých Karpat se již tradičně chystá i starosta Vlčnova Jan Pijáček. „Vždy se nahoře rozhlédnu po krásném výhledu a ohřeji se u dohořívající vatry přátelství, je to taková má nostalgická silvestrovská tradice," řekl Pijáček. Ten se na Velkou Javořinu vždy dostane až odpoledne, protože první míří na jinou zavedenou akci, a to na neformální setkání občanů Uherskobrodska na Pepčíně, kde dříve stával zámeček hraběte Kounice. „Dříve jsem chodil jen na Velkou Javořinu, ale od té doby, co jsme začali pořádat pochody na Pepčín, stíhám obě akce. Na Pepčíně dělám takové pohotovostní vozidlo, už jsem odtamtud odvážel lidi se zlomenou nohou či rukou. Jakmile mám jistotu, že mě tam už nebudou potřebovat, vyrážím na Javořinu," popsal svůj silvestrovský program vlčnovský starosta.

Právě Vlčnov společně s Drslavicemi, Hradčovicemi, Veletiny a Uherským Brodem pochod na Pepčín organizují. „Lidé, kteří třeba přes rok nemají čas zastavit se a povykládat si, tady na to mají prostor," vylíčil přátelskou atmosféru pepčínského Silvestru starosta Drslavic Rostislav Mihel. Sraz na Pepčíně je v jedenáct hodin, na poledne pak zazní česká hymna a zúčastnění starostové pořádajících obcí popřejí do nového roku. U zapáleného ohně si lidé budou moci opéct například špekáčky. Jedinou obavu, stejně jako pořadatelé ostatních pochodů, má drslavický starosta z počasí. „Cesta vede lesem, a tak bude asi rozbahněná. Doufám ale, že se lidé nenechají odradit," vyjádřil naději Mihel.

Autor: Andrea Gabrielová