Onemocnění se nevyhýbá ani zdravotníkům – s koronavirem se jich v kraji léčí už osmdesát. Nemocnice proto musí dočasně slučovat některá pracoviště, s pacienty pomáhají medici či studenti, došlo i na pozastavení plánovaných operací.

Nemocnice navyšují lůžkové kapacity

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje – ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži – je aktuálně hospitalizovaných 177 pacientů s koronavirem, sedmadvacet z nich je vážném stavu na umělé plicní ventilaci. Deníku to v pondělí řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci krajská zdravotnická zařízení průběžně posilují kapacitu lůžek pro covidové pacienty.

„Od pátku jsme otevřeli další lůžkovou stanici v Uherskohradišťské nemocnici, kde je v tuto chvíli standardních lůžek dostatek, ovšem kapacita intenzivních lůžek je hraniční, protože na ventilátorech máme i deset dalších pacientů s jinými diagnózami,“ vysvětlil Havrlant.

Na přechodu pro chodce v ulici Sokolská ve Zlíně srazil řidič matku a dítě
Na přechodu ve Zlíně srazilo auto matku s dítětem

Kapacity standardních lůžek se rychle plní i ve Zlíně, proto se budou rozšiřovat o další stanici s lůžky vybavenými kyslíkem. Na intenzivních lůžkách zde ještě volné kapacity jsou. V Kroměřížské nemocnici se také otevírá nová stanice se standardními lůžky a další je v případě potřeby připravená.

„Ve Vsetínské nemocnici zatím kapacity dostačují, ale i tam se budou v nejbližších dnech připravovat další covidová lůžka,“ doplnil Havrlant.

Ochranné pomůcky vystačí dva měsíce

Neustále kontrolovat a doplňovat je třeba také zásoby ochranných pomůcek. Těch mají nyní zdravotníci v krajských nemocnicích dostatek.

„Ve většině kategorií ochranných pomůcek jsme při současné spotřebě schopni vystačit minimálně dva měsíce,“ ujistil mluvčí nemocnic.

Plicních ventilátorů je ve čtyřech nemocnicích k dispozici celkem sto třicet. Číslo ale zahrnuje i ventilátory záložní, které nemají své lůžko s personálem. „Je také třeba si uvědomit, že ventilátory neslouží jen pacientům na intenzivních lůžkách s covidem, ale i dalším pacientům s jinými vážnými diagnózami,“ upozornil Havrlant.

Koronavirus vyřadil desítky zdravotníků

Klíčový pro péči nejen o covidové pacienty je dostatek zdravotnického personálu. Krajským nemocnicím ovšem v tuto chvíli chybí dohromady 70 zdravotníků, kteří se léčí doma s koronavirem. Dalších 250 je doma v pracovní neschopnosti s jinou diagnózou nebo na ošetřovném.

„Úbytek těchto lidí v provozu určitě pociťujeme. Od dnešního dne jsme ve všech nemocnicích zastavili neakutní plánované výkony, dočasně jsme sloučili nebo slučujeme některá pracoviště a pomáháme si tak přesuny personálu tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ řekl Egon Havrlant.

Například Uherskohradišťská nemocnice už před několika týdny oslovila lékařské i nelékařské zdravotnické fakulty, vyšší odbornou zdravotnickou školu i střední zdravotnickou školu s žádostí o výpomoc mediků a studentů nelékařských zdravotnických oborů. Přihlásilo se už 21 studentů a většina z nich už pomáhá v nemocnici.

Senátní volby, Tomáš Goláň.
Senát je hlídačem, říká nově zvolený senátor Tomáš Goláň

Zlínská nemocnice požádala o pomoc studenty i zdravotníky na konci minulého týdne, zatím se ozvalo asi 15 zájemců.

„Jsou to například lidé, kteří mají zdravotnické vzdělání, ale momentálně pracují v jiném oboru,“ přiblížil Havrlant.

Studenty a zdravotníky vyzývala také Kroměřížská nemocnice, ale zatím příliš velkou odezvu nezaznamenala.

Koronavirová nákaza se nevyhnula ani zaměstnancům Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, aktuálně je jich pozitivních deset.

V meziříčské nemocnici bylo k pondělku 12. října hospitalizováno 13 pacientů s Covid-19, z toho čtyři na jednotce intenzivní péče.

„Dva pacienti na JIP potřebují umělou plicní ventilaci,“ upřesnila mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Kapacita covidové stanice meziříčské nemocnice je až na jedno volné místo naplněná.

Dětské oddělení se změnilo na covid jednotku

Zdravotnické zařízení pro potřeby covidové jednotky už na konci září vyčlenilo své dětské oddělení. Dětské pacienty s onemocněním vyžadujícím přijetí do nemocniční péče si nyní k hospitalizaci přebírá dětské oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín.

„Ve Valašském Meziříčí zůstal zachován provoz akutní dětské ambulance,“ upozornila Radka Miloševská.

Od pondělí 12. října je pro pacienty, kteří kvůli onemocnění Covid-19 vyžadují intenzivní péči, plně vyčleněná také kapacita multioborové jednotky intenzivní péče.

Ptali jsme se v nemocnicích:

Respektují lidé, kteří přicházejí do nemocnic, stávající opatření? Nosí roušky a dodržují pokyny zdravotníků?

Egon Havrlant, mluvčí Nemocnic Zlínského kraje: Většina z nich opatření dodržuje, s rouškami přicházejí prakticky všichni pacienti. Problém je spíše s dezinfekcí rukou při vstupu do budov, určitě by důslednější dezinfikování rukou pomohlo. Zásadní konflikty ale nevnikají. Všem, kteří dodržují pokyny, patří náš dík.

Radka Miloševská, mluvčí Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí: Návštěvníci nemocnice jsou ve většině případů ukáznění a dodržují opatření, žádný zásadní konflikt neevidujeme.

Ilustrační foto.
Opatření jen na čtrnáct dní? Nevěříme tomu, říkají lidé z kulturní branže

Aktuální statistika – Zlínský kraj:

Ve Zlínském kraji bylo v pondělí 12. října k 18. hodině 4 237 aktivních případů onemocnění Covid-19. Oproti předcházejícímu dni to znamenalo nárůst o 338 případů. Celkem se od počátku epidemie koronaviru v regionu nakazilo už 6 970 lidí, 2 688 z nich se vyléčilo.

Čtyřicet pět lidí s nemocí Covid-19 zemřelo.

Podle epidemiologů je aktuálně vůbec nejvíce postiženým okresem v zemi Uherské Hradiště – v současné době je zde 560 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

V ostatních okresech Zlínského kraje je situace o něco příznivější: na Zlínsku je 373 nemocných na 100 tisíc obyvatel, na Kroměřížsku 329 a na Valašsku 297 nemocných na 100 tisíc obyvatel.