Podle dřívějšího vyjádření Pavla Popelky byl důvodem jeho odvolání odpor, který projevoval vůči snaze zastřešit Muzeum J. A. Komenského Moravským zemským muzeem v Brně. To by podle něj znamenalo jak omezení aktivit, které brodská instituce pořádá, tak i úbytek zaměstnanců. „Teď už záleží jen na budoucím řediteli, co pro muzeum vybojuje," nechal se slyšet Pavel Popelka. Podle informací z Ministerstva kultury se však přinejmenším nějaký čas nemusí brodské muzeum obávat změny statusu.

„Aktuálně o tom kroku ministerstvo kultury neuvažuje a personální či jiné změny budou v kompetenci nového ředitele," oznámila Slováckému deníku mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Zda a do jaké míry by se s příchodem nového ředitele mohla situace změnit, zůstává spíše v oblasti spekulací, osobnosti spjaté kulturním děním v Uherském Brodě však doufají, že ztráta právní subjektivity Muzeu J. A. Komenského nehrozí.

„Muzeum by mělo zůstat samostatným subjektem. Převádět kompetence do vzdáleného Brna, kde lidé se záležitostmi Uherského Brodu nemohou být natolik obeznámeni, by určitě nebylo ku prospěchu," prozradil uherskobrodský publicista a patriot Jaromír Slavíček.

Stejný názor na budoucnost Muzea J. A. Komenského má i zastupitelka Irena Krejsová, působící v uherskobrodském Domě kultury. „Určitě by mělo zůstat samostatné, protože má takové renomé, výsledky i program, že si to zaslouží," řekla Irena Krejsová.

S případnou změnou statusu muzea zásadně nesouhlasí ani brodský místostarosta Petr Vrána. „Uherský Brod a Naarden jsou družební města, a muzeum v Naardenu také nepřechází pod Amsterdam nebo někam jinam. Naší aktivitou jsme naštěstí zabránili tomu, aby muzeum o svou právní subjektivitu přišlo. Zástupci brodské radnice proti tomuto vystoupili zcela nekompromisně," stojí si Petr Vrána za svým.

Zachování dosavadní podřízenosti muzea preferuje vedoucí Knihovny Františka Kožíka Uherský Brod Věra Lovecká. „Brodské muzeum je natolik nadregionální, že by rozhodně mělo zůstat ve stejné formě, v jaké se nachází. Mnohé ale záleží na tom, jak muzeum povede jeho nový ředitel a jak se k celému problému jeho suverenity postaví," konstatovala Věra Lovecká. 

Přetrvává podle vás riziko, že Muzeum J. A. Komenského bude zastřešeno Moravským zemským muzeem?

Jan Kment, 70 let, důchodce-podnikatel, Uherský Brod: Muzeum J. A. Komenského by si mělo zachovat právní subjektivitu a věřím, že kroky, které v tomto směru představitelé města podnikli, věci velmi prospěly. Nebezpečí, že by brodské muzeum mělo spadat pod to brněnské, bylo naštěstí odvráceno, a to snad minimálně na několik dalších let.

Irena Koubová, 73 let, jednatelka spolku Uherský Brod – Naarden, Uherský Brod: Muzeum J. A. Komenského si musí zachovat samostatnost, tak jak tomu bylo doposud. A věřím, že zůstane právně samostatným subjektem i do budoucna, protože jak se ukázalo, tlak místních je v této záležitosti opravdu velký.

Marie Rosenfeldová, 62 let, důchodkyně, Uherský Brod: Určitě by měla být zachována právní suverenita, protože muzeum s tímto záměrem vzniklo a dnes je na vysoké mezinárodní úrovni, jak dokazují četná kolokvia. Myslím, že brodská radnice se za něj postavila a svým rychlým jednáním velmi pomohli. Zda je ale muzeum zachráněno napořád, to lze těžko říct.

Jaroslav Mikulík, 64 let, ředitel Domu kultury Uherský Brod, Uherské Hradiště: Pavel Popelka byl člověk na svém místě a je škoda, že byl odvolán. Muzeum by však mělo zůstat jako samostatné odborné komeniologické pracoviště zřizované MK se svým vlastním ředitelem a všemi povinnostmi, které z toho plynou. Jaký však bude jeho další osud a co má MK v plánu, je pouze v rovině spekulací.

Odvolání Pavla Popelky přitom stále doprovází nezodpovězené otázky. Zatímco podle něj mu bylo sděleno, že má podat žádost o odvolání, nebo tak učiní Ministerstvo kultury (MK), mluvčí MK Simona Cigánková tvrdí, že dosavadní ředitel odchází dobrovolně. „Pan ředitel Popelka končí na vlastní žádost. Ministrovi poslal rezignační dopis, který pan ministr přijal," uvedla Simona Cigánková.

Související 

Pavel Popelka: Mám na krku oprátku, židli ať podkopnou jiní

Ředitele muzea J. A. Komenského ještě neodvolali, ale už za něj shánějí náhradu