Do Uherského Hradiště se přitom kvůli Movemberu sjížděli muži z širokého okolí - ze Zlínska, Kyjovska a dokonce i ze Slovenska.

Na odběry krve se pak vydávaly celé skupinky policistů, hasičů nebo třeba fotbalistů.

Ve srovnání s loňským rokem se počet zájemců zvýšil o více než 500, loni jich bylo 815.

„V loňském roce jsme zachytili dva případy signalizující pravděpodobně rakovinu, letos jich bylo celkem pět. To je asi vzhledem k vyššímu počtu vyšetřených logické. Horší je, že jednomu z těchto mužů je teprve 41 let. Většina je pak starší 60 let,“ doplnila informaci primářka Oddělení klinické biochemie Rozhonová.

Movember v Uherskohradišťské nemocnici podpořili také herci Slováckého divadla, kteří 1. listopadu podstoupili krevní testy. Podporu uherskohradišťská akce získala i u Nadace Petra Koukala, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Bezplatné vyšetření mohla Uherskohradišťská nemocnice poskytnout jen díky podpoře dvou významných diagnostických firem Roche a Beckman.

Na Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice se mohou muži dostavit v průběhu celého roku, mimo akci Movember si ale musí testy nechat předepsat lékařem, nebo uhradit ze svého. Vyšetření spočívá v odběru malého množství krve, z kterého je možné zjistit hladinu tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Jeho vysoké hodnoty signalizují vážný problém.