„Referendum vyhlašovat nebudeme, protože jako zastupitelé nechceme přenášet veškerou zodpovědnost za rozhodování na naše voliče. Anketní forma se u nás již jednou osvědčila, a to v souvislosti s objektem nivnické restaurace Beseda, takže jsme se rozhodli nyní internetovou formou požádat obyvatele o jejich názor," vysvětlil starosta Miroslav Vykydal důvody k vyhlášení ankety.

Důvodem případného kácení je skutečnost, že javory a túje svými kořeny nadzvedávají rámy hrobů, javory pak svými listy a vrtulkami celkově hyzdí vzhled nivnického.

Obyvatelé mohou v anketě na webu, která byla spuštěna v úterý 11. října, vybírat z pěti možností – zda-li chtějí pokácet pouze javory, pouze túje, skácet všechno a nic nového nevysadit, skácet všechno a provést novou výsadbu či nekácet nic a ponechat hřbitov v nynějším stavu.

„Vím, že se v obci tato debata odehrává, protože stromy a túje vadí těm lidem, kteří blízko nich vlastní hroby a mají pak problémy s jejich úklidem. Osobně jsem ještě nehlasoval, protože doma nemám počítač, ale určitě se na to k někomu půjdu podívat. Můj názor je, že dílčí úprava by hřbitovu rozhodně neuškodila. Mělo by se to však udělat s rozumem a ne vymlátit polovinu stromů. To by podle mě byla škoda," nechal se slyšet Nivničan Karel Šik, podle kterého by především měla zůstat zachována alej vedoucí od hlavní brány ke svaté trojici.

Včera odpoledne měla anketa již 81 hlasujících, přičemž se tři pětiny respondentů přikláněly k variantě vykácet všechno a provést novou vhodnou výsadbu. Lidé mohou hlasovat až do 17. října.

Ať už anketa dopadne jakkoliv poslední slovo bude mít vedení obce. „Konečný verdikt bude na mně. Jsem si vědom toho, že se každému nezavděčím a část obce nebude spokojená," připustil starosta Miroslav Vykydal.