VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O hodové povolení žádali starostu Jalubí loňští stárci

Ukáže počasí po propršeném třetím zářijovém týdnu alespoň na pár hodin o prvním podzimním víkendu svoji vlídnější a třeba i slunečnou tvář? Takovou otázku si kladla jalubská krojovaná chasa i tamní občané před hodovým víkendem.

26.9.2017
SDÍLEJ:

Hody s právem v JalubíFoto: Zdeněk Skalička

Nakonec krojovou pestrost padesáti děvčic a šohajů, jdoucích v sobotním hodovém průvodu vesnicí za doprovodu dechové hudby Stříbrňanky, Jalubských a jejich hostů dešťová přeprška nepokazila. Okouzlující atmosféru jalubských hodů nenarušilo ani to, že v obci se při nich museli obejít bez právoplatně zvolených stárků. „Některý rok se to tak stane, že se stárci neseženou, ale řešení se vždycky nějaké najde a hody se uskuteční,“ nechala se slyšet Eva Chvílová, matrikářka obce a někdejší jalubská stárka.

Při nesení hodových atributů dědinou, které si krojovaní mládenci vyzvedli od děvčic v areálu letos omlazeného koupaliště, se jednotlivé páry chasy střídaly. K radnici přišli požádat starostu Karla Malovaného o povolení ke konání hodů loňští stárci s právy a stárkyně s dorty. Tedy kompletní loňská čtveřice hodových vládců, Petr (28) a Adam (26) Borusíkovi, kterým sekundovaly Natálie Chmelařová (22) s Magdalenou Pořízkovou ze Starého Města.

„Děkuji vám za pozvání k hodovému veselí a tanci. Nežli vám povolení k pořádání hodů dám, poslyšte, co na srdci mám. Děkuji vám za ochotu a píli, s jakou jste se na dnešní hody připravili. V hojném počtu jste dnes přišli, abyste nejen sebe, ale celou obec pobavili,“ řekl spokojeně Karel Malovaný, muž na postu jalubského starosty. Vyslovil přání, aby chasa i nadále udržovala krásné zvyky, aby v Jalubí nikdy nezanikly a pestrá krása slováckých krojů, aby ještě dlouho lahodila očím lidí.

„Dbejte, ať každý má, co si zamane, jen ať se nikomu nic zlého nestane. Číše vzhůru pozvedněme s dobrým vínkem z Moravy, na zdraví všech připijme si, ale také na jalubské hody,“ pronesl starosta. Se stárky si na zdar hodů připil a se stárkyněmi si sólo v kruhu krojovaných zatancoval.

V sobotu od 20 hodin vyhrávala v kulturním domě při hodové veselici Stříbrňanka a cimbálová muzika Ohnica. V neděli dopoledne se v místním kostele uskutečnila hodová mše svatá, po níž si chasa vyšláplas právy na obchůzku vesnicí.

 

Autor: Zdeněk Skalička

26.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení