„Můj tatínek, František Mikula, vymyslel a založil Předsilvestrovský výstup na nejvyšší vrchol Chřibů – Brdo. Loňský 46. ročník turistické akce utlumil pátý stupeň opatření proti šíření pandemie koronaviru. Já jsem zase založil na tatínkovu památku Výšlap za Frantou Mikulou na Brdo,“ svěřil se jeho syn Radovan.

Samotný výšlap na Brdo je veřejnou akcí, kdy si účastníci zvolili 6. listopadu sami trasu i čas.

„Byl to jakýsi pilotní „dušičkový“ výšlap, který mezi turisty našel velkou odezvu. Těší mě, že se akce zúčastnilo několik stovek turistů ze Slovácka. Vzpomínková akce na mého tatínka, která se v sobotu večer uskutečnila Pod břesteckou skalou, byla bohužel, jen pro mnou osobně pozvané kamarády a kamarádky,“ nechal se slyšet Radovan Mikula, strůjce nultého Výšlapu za Frantou Mikulou na Brdo.

„Já osobně jsem v sobotu časně ráno vyrazil na Brdo sám, protože jsem se ještě chtěl podílet na organizaci odpolední vzpomínkové akce, která byla pod Břesteckou skálou trochu v trampském duchu,“ svěřil se Radovan Mikula.

František Mikula vydal z lásky k rodné hroudě a k rodnému kraji Turistického průvodce uherskohradišťským okresem, jako spoluautor se podílel na dvou dílech turistických průvodců, a to Chřiby a Bílé Karpaty.

Nelze nevzpomenou brožuru Františka Mikuly, která nese název Čutora a lidové zvyky v Tupesích. V trilogii o dějinách a historii obce Tupesy, z nichž třetí publikace byla slavnostně pokřtěna při Svatováclavském dnu v obci v roce 2015, podal František o vesnici, v níž žijí potomci pracovitých a hrdých Moravských Slováků, obraz pravdivý a nezkreslený.