Ve funkci nahradí Pavla Vošalíka. Informaci ČTK potvrdila Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničních věcí.

Do země by měl odcestovat na začátku května, pověřovací listiny poté předá papeži Františkovi. Letos sedmačtyřicetiletý Václav Kolaja není nováčkem na poli diplomacie.

Působil na zastupitelských úřadech v Londýně, Washingtonu a na stálém zastoupení ČR při EU. Do konce roku 2017 působil za KDU-ČSL jako politický náměstek na ministerstvu zahraničních věcí.

Vystudovaný historik předtím v Černínském paláci zastával pozici kybernetického koordinátora.

Na ministerstvu pracuje už 22 let. V roce 2009, kdy Česko předsedalo Evropské unii, vedl pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem.

Pavla Vošalíka měl nahradit Jindřich Forejt, kterému „ublížila“ aféra z roku 2016, hrad ho však prosazoval i nadále, vláda ale upřednostňovala Kolaju.

„Václava Kolaja je zkušený diplomat a bonusem je to, že je věřící. Na pozici se hodí,“ okomentoval výběr Ondřej Benešík, poslanec ze Strání. Sám Václav Kolaja se na nový post těší. „Bude to jiný typ práce,“ nechal se slyšet.