Jan Zapletal zvítězil mezi celkem dvanácti kandidáty, o nichž rozhodovala devítičlenná výběrová komise. „Do druhého kola postoupilo pět velmi kvalitních kandidátů a vybrat mezi nimi bylo těžké. K našemu konečnému rozhodnutí přispělo také to, že vybraný uchazeč se pohybuje v prostředí příspěvkových kulturních organizací celý svůj profesní život a měl možnost poznat jejich fungování z více pracovních pozic," uvedl brodský místostarosta Jan Hrdý (ODS). Jako nejlepší vyhodnotila komise Zapletalův projekt, jehož podstatou je podle jeho slov ekonomická reforma celé instituce.

Vítězný kandidát nabídl nejlepší projekt

„Výběrové komisi jsem popsal, jak bude reforma na základě mé vize probíhat. Bude to však záležitost několika let, jelikož veřejná služba, kterou ta instituce dělá, je poněkud vzdálená mé představě. Instituce se bude měnit v tom smyslu, že bude nabízet stále více komerčních služeb," naznačil Jan Zapletal, který se bude do konce roku věnovat pracovním povinnostem plynoucím z jeho současného zaměstnání.

Nepotvrdily se tak předpoklady části veřejnosti, podle nichž bylo o budoucím ředitele uherskobrodského Domu kultury dávno rozhodnuto. Navzdory očekáváním kritiků průběhu výběrového řízení tak nezískal křeslo budoucího ředitele člen rady uherskobrodské rady David Surý (KDU-ČSL), jehož jméno bylo v souvislosti s údajným zmanipulovaným řízením nejčastěji skloňováno.

„Velmi mě překvapilo, že člověk, který se pohyboval v diplomatických službách, pan Joel Bros, byl vyřazen hned v prvním kole. Jeho jsem považoval za velmi hodnotného kandidáta," vyjádřil se radní pro kulturu Zlínského kraje a zároveň brodský zastupitel Ladislav Kryštof (ČSSD). Podle jeho slov je značně nestandardním postupem, že do výběrové komise složené z rady města nebyl z opozice nikdo přizván. „Tento fakt může být zdrojem poukazování na netransparentnost takovéhoto výběru," poznamenal Ladislav Kryštof vzhledem k fámám, které jmenování nového ředitele předcházely.

Poradní hlas ve výběrovém řízení měl současný ředitel Domu kultury Jaroslav Mikulík. „Osobně jsem navrhoval jiného kandidáta. Jana Zapletala však nehodnotím jako špatnou volbu," nechal se slyšet Jaroslav Mikulík.

Dům kultury v Uherském Brodě není jedinou institucí, v jejímž nejvyšším vedení došlo v poslední době ke změnám. Naposledy se tak stalo v případě Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, kam v květnu tohoto roku oficiálně nastoupil Miroslav Vaškových (KDU-ČSL). Zajímavostí je, že oba noví ředitelé brodských kulturních institucí pocházejí z Uherského Hradiště a oba působili jako zástupci ředitele – v případě Miroslava Vaškových tak bylo ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Jan Zapletal– narodil se roku 1973
– dlouhodobě žije v Uherském Hradišti
– vystudoval obor Andragogika na Fakultě humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
– působil jako vedoucí ekonomického oddělení i oddělení místní kultury Klubu kultury v Uherském Hradišti
– třetí rok působí jako zástupce ředitele Klubu kultury v Uherském Hradišti