Zasedání sledoval nabitý sál, řada lidí odcházela znechucená.

„Nedokážu posoudit, nakolik tu zuřil nebo nezuřil politický boj, ale velmi mě zklamalo, jakým způsobem se jistí lidé na zasedání napadali. Některé útoky byly vyloženě podpásovky, až jsem se styděl, že se toho účastním. Například komentáře, kdo z vedení se kdy vrací z práce domů," zhodnotil průběh více než čtyřhodinového jednání jeden z přítomných obyvatelů Nivnice, který si však přál zůstat v anonymitě.

Kauzu, která vedla k rozvratu nivnické radnice, vyvolala reportáž o nákupu veřejného osvětlení, které měla Nivnice pořídit protiprávně bez vypsání výběrového řízení. O sporných smlouvách poprvé promluvil tehdejší místostarosta Nivnice Petr Bartek (KDU-ČSL).

„Na obec se obrátili redaktoři České televize, zda jim poskytneme rozhovor ohledně veřejného osvětlení. Doporučil jsem jim obrátit se na paní starostku, o čemž jsem ji informoval, ona ale rozhovor odmítla. Proto jsem ho poskytl já a stojím si za tím, že ty smlouvy nejsou v pořádku," poznamenal Petr Bartek, který v pondělí odstoupil z funkce.

„Paní starostku jsem po volbách podpořil, bohužel jsem se v ní ale zklamal. Má své názory, které jí nikdo nevyvrátí. Vždy jsem se snažil se s každým rozumně domluvit, ale v tomto případě to nešlo," vysvětlil svůj krok.

Starostka Vladimíra Kaislerová se nechala slyšet, že na svůj post rezignovala kvůli neshodám s Petrem Bartkem, další členové pak kvůli rozepřím mezi zmíněnou dvojicí.

„Spolupráce nebyla možná z politických důvodů. Cokoliv jsem dojednala nebo zařídila, bylo místostarostou nebo opozicí ze strany ČSSD napadnuto," uvedla Vladimíra Kaislerová, podle níž se měl bývalý místostarosta obce tajně sejít se zástupci ČSSD.

„Nebyla to žádná tajná schůzka. Jednal jsem s každým ze zastupitelů a nedělal jsem rozdíly podle politické strany. Jestli mi vytýkají, že jsem jednal s opozicí, tak já jednal jen se svými kolegy zastupiteli," tvrdí Petr Bartek, že se z jeho strany nejednalo o politikaření.

Skutečnost, že byl měl v obci zuřit politický boj, odmítl také nově zvolený první muž Nivnice Miroslav Vykydal. „Není to pravda," řek důrazně člen ČSSD, který by měl být až do konce roku neuvolněným starostou a následně ve funkci pokračovat jako uvolněný.

Případná koaliční vyjednávání a s nimi spojené změny se podle něj v obci neuskuteční. „Jsme na vesnici, na koalice a opozice si nehrajeme. Není důvod cokoliv měnit," prohlásil.

Obci za problematickou zakázku stále hrozí pokuta, podle nezávislého právního posouzení advokátní kanceláří Benešová Beránek Blaha se však obec neměla dopustit žádného závažného pochybení.

„Tento nezávislý právní posudek dal za pravdu společnosti Energie pod kontrolou, že výběrové řízení nemuselo být vypsáno," konstatovala Vladimíra Kaislerová. Posouzení se má v nejbližší době objevit na webových stránkách obce Nivnice.

Související Starostka i místostarosta Nivnice rezignují. Kvůli smlouvě na veřejné osvětlení