To se totiž ve čtvrtek 23. dubna společně s Leteckým muzeem v Olomouci předběžně dohodlo s německou logistickou společností Universal transport na přepravě dvou bývalých prezidentských speciálů Tupolev Tu-154M z Prahy na Moravu. Kolona až dvaceti vozidel bude mít přes 300 metrů a projede napříč republikou během jediného dne. Po zastávce v Olomouci ukončí svou cestu v kunovickém muzeu.

„Tato společnost má s podobnými přepravami v Německu bohaté zkušenosti, byly nám nabídnuty zajímavé podmínky a navíc je nám celá přeprava napříč celou republikou přislíbena během jediného dne. Naše původní plány počítaly až se čtyřdenní dopravou. Navíc bude pro náš záměr použita technika, kterou prozatím v České republice nikdo nedisponuje," prozradil nejčerstvější novinky o gigantické akci Martin Hrabec z Leteckého muzea v Kunovicích. A jedinečnost celého podniku potvrzují také samotní zástupci logistické společnosti.

Jakou podobu bude mít červnová přeprava bývalého prezidentského speciálu, napovídá nákres.

Jakou podobu bude mít červnová přeprava bývalého prezidentského speciálu, napovídá nákres. Foto: Martin Hrabec

„My, stejně jako konkurence, samozřejmě přepravujeme různé letouny, ať už šlo o airbusy, boeingy, či concordy. Vždy ale bývají ty stroje dělené. Co vím, takhle velké dopravní letadlo v celku u nás, ale ani nikde jinde v Evropě, nebylo doposud přepravováno kompletní. Jedná se nepochybně o největší přepravu letecké techniky u nás už jen v případě toho jediného letounu, v případě společné dopravy obou strojů to pak platí dvojnásobně," uvedl obchodní ředitel české pobočky společnosti Universal transport Jiří Tůma. V případě obou Tupolevů, které prozatím stojí na vojenské základě v Praze-Kbelích, budou z obou letounů demontována pouze křídla, centroplány, výškovky, směrovky či gondoly motor. Zbytek trupu bude navíc přepraven jedinečnou technikou, kterou představuje vysouvací teleskopický návěs, který se přizpůsobí délce nákladu. Návěs je podle slov Jiřího Tůmy samostatně ovladatelný nezávisle na tahači vozidla a může tak nejnáročnější zatáčky a překážky překonat způsobem jízdy na takzvaný krabí způsob – tedy do stran.

Přesný termín unikátní přepravy prozatím není znám. Vše se bude odvíjet od toho, jak rychle se podaří oba stroje demontovat. „Dojíždíme pravidelně do Prahy každý víkend od pátku do neděle. Intenzivně tam na demontáži pracujeme. Je nás registrováno celkem 33 dobrovolníků a různě se střídáme. Odhaduji, že se momentálně blížíme tak k třetině všech potřebných prací na letounech," popsal úsilí leteckých nadšenců Martin Hrabec.

Na nevídanou logistickou akci se budou muset brzy připravit také policisté v Uherském Hradišti. „O tomto záměru jsme doposud nebyli informování. Pokud se pojede z Prahy, nejspíš si bude dopravu řídit Ředitelství dopravní služby při Policejním prezidiu, ale to nás samozřejmě může požádat o výpomoc. V takovém případě budeme samozřejmě k dispozici," sdělila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Letecké muzeum v Kunovicích prostřednictvím více než dvacítky exponátů dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která je neodmyslitelně spjata právě také s regionem východní Moravy. Mimo dopravní a sportovní letouny vystavuje také vojenské stroje, vrtulníky či výzbroj Československé lidové armády. Do letních prázdnin by měl muzeum obohatit právě bývalý prezidentský speciál Tupolev Tu-154M, evidenční číslo 1003.