Nová sakrální památka, která byla vybudována z iniciativy mužského sboru Chlapi z Vážan, je v porovnání s jinými malá co do svého rozměru, ale stejně velká ve své symbolice.

„Podle pamětníků se kříž Andělů strážných na tomto místě vyskytoval již před 1. světovou válkou. Říká se, že jej zde postavili vážanští muži, vracející se domů z války. O jakou válku či bitvu šlo, se můžeme dnes jen dohadovat,“ řekla Renáta Šťastná, sbormistryně mužského sboru Chlapci z Vážan.

Každopádně z tohoto místa prý muži spatřili po dlouhých útrapách opět svou rodnou vesnici a z vděčnosti, že se více či méně ve zdraví vrátili domů, postavili zde kříž Andělů strážným.

„Jaký byl osud tohoto místa, nevíme. Jisté ale je, že na konci II. světové války bylo obnoveno, protože v jeho blízkosti byli při ústupu německé armády zabiti místní občané a rumunští vojáci. Při výstavbě nové Kyjovské cesty musel být původní dřevěný kříž přesunut. Dnes se nachází v trati Loučka,“ informovala Renáta Šťastná. 

Vybudování kříže Andělů strážných vyžadovalo zručnost a preciznost.

„Požádal jsem akademického sochaře Otmara Olivu, aby vypracoval důstojný návrh nového kříže. On sehnal dva kameny, které tupeský kameník Petr Novák opracoval. Sakrální památku pojal pan Oliva jako křídla anděla, mezi nimiž se na malé kouli tyčí kříž,“ popsal umělecké dílo Jarmil Cileček, majitel tupeské firmy Alucast, která kříž odlila z hliníku.

Na nerezovém plechu pod křížem je pro budoucí generace vepsaná historie toho původního kříže i místa, na němž stával.

„Velký dík za návrh nového kříže, ochotu vstřícnost a invenci patří nejen panu Otmaru Olivovi z Velehradu, firmě Alucast a jejímu řediteli Jarmilu Cilečkovi, ale také obci Vážany, která celou iniciativu podpořila,“ dala k dobru Renáta Šťastná.

Aby sláva žehnání kříži byla ještě větší a košatější, vysadili u příležitosti 100. výročí od založení Československé republiky Chlapi z Vážan tři nové Stromy republiky – lípu, dub a břízu.