Kompletní čtveřice Kateřina Pjajčíková, Jakub Mlčoch, David Janík a Jiří Zalubil se s přehledem zařadila mezi 75 mladých rychlostních kanoistů ve věku 1317 let, kteří by v následujícím roce měli obdržet finanční prostředky na pokrytí nákladů souvisejících s jejich sportovní přípravou. „Dopadlo to nad očekávání dobře," těšilo Víta Pjajčíka, vedoucího trenéra novoveského oddílu.

Jeho dcera Kateřina tak využila ve svojí kajakářské kariéře šanci na státní podporu takřka bezezbytku. Členkou SCM se stala poprvé v třinácti letech a byla jí po celou dobu své mládežnické éry, podobně jako v uplynulých letech sourozenci Machovi.

Letošním premiantem se stal čtyřnásobný republikový šampion Jiří Zalubil. „I on by mohl možnosti dobře vypracovaného systému, jenž je mnohdy dáván za vzor i ostatním sportům, využívat až pět let. Bude záležet především na něm samotném," poznamenal Vít Pjajčík.

Junior Jakub Mlčoch se do SCM vrací po dvouleté přestávce, dorostenec David Janík prodlužuje svoje působení o druhý rok.

Do druhého kola postupují rychlostní kanoisté na základě žebříčků sestavených dle výsledků pohárových závodů uplynulé sezony. Boj o zisk minimální 270bodové hranice bývá zahajován v posilovně, kde kanoisté, kajakáři, kajakářky i kanoistky cvičí s činkou o hmotnosti rovnající se polovině jejich osobní váhy po dobu dvou minut. Nejdříve provádí tlaky v leže na lavici (benč-pres) a po kratším odpočinku následně přitahují činku k lavici v leže na břiše (přítah).

„Na základě tabulek jsou jejich výkony dle věku obodovány a dávají tušit, jak je třeba odpoledne zaběhnout nebo zaplavat," poznamenal novoveský trenér.

Chlapci pak na atletickém stadionu běží 1500 metrů, děvčata čeká osmistovka. Testování je završeno plaváním na 200 metrů volným způsobem. Uchazeči o SCM musí bodový limit splnit ve dvou disciplínách, u juniorů musí být jednou z nich výkon v posilovně. Případný neúspěch, který mimochodem potkal před rokem i Pjajčíkovou, je možné opravit v náhradním termínu.