„Ta první představuje Komenského labyrint a dobu, ve které žil, kdy byl permanentně utečencem a uprchlíkem a nemohl se vrátit do své rodné vlasti, protože byl v průběhu třicetileté války vyhnancem. Druhá část v prostoru knihovny a bastionu je věnována multimédiím a audiovizi,“ doplňuje Miroslav Vaškových.

Třetí část, umístěná do severního křídla muzea, představuje celou šíři Komenského myšlení, protože on sám se považoval předně za filozofa, i když je znám jako pedagog. Právě tam je představen jeho myšlenkový odkaz, který je dodnes aktuální, ale byl doceněn až po jeho smrti.

Dobrovolníci pomáhali v sobotu v Leteckém muzeu Kunovice s mytím letadel a úklidem jejich interiérů.
Do čištění leteckých exponátů v Kunovicích se pustili dobrovolníci

Mezi přítomnými ve Sloupovém sále nechyběla celá řada vzácných hostů. Ředitel Muzea J. A. Komenského Miroslav Vaškových přivítal za zřizovatele svého muzea ministra kultury Martina Baxu, návštěvu z holandského Naardenu, kde je mimo jiné i místo posledního odpočinku Komenského, starostu Uherského Brodu i autory nové expozice.

Nechyběl symbolicky ani Učitel národů, coby batole spolu se svojí maminkou v dobovém oblečení. Oba vydrželi do začátku koncertu houslového virtuóza Jaroslava Svěceného a klavíristky Lucie Tóthové. V jejich provedení zaznělo několik skladeb i ta, kterou Svěcený složil speciálně pro Komenského a nazval ji Comenia Phantasy.