„Dítě je teď bez jakýchkoliv problémů. Dostává umělé mléko a přibývá na váze,“ řekl primář novorozeneckého oddělení nemocnice Jozef Macko. Ke své původní hmotnosti, která činila tři kila, holčička k včerejšímu datu přibrala už sto deset gramů.

„Protože tu nemá svou matku, je pod stálým dohledem zdravotních sester a pomocí přístroje také monitorujeme pravidelnost jejího dýchání,“ přiblížil aktuální péči o malého nalezence primář.

„Pravděpodobně v průběhu tohoto týdne bude vydáno předběžné opatření a Eliška bude umístěna na základě soudního rozhodnutí v kojeneckém ústavu,“ popsal Macko, co holčičku čeká v nejbližších dnech. Následně se podle primáře bude přibližně šest týdnů čekat, zda se neozve biologická matka. Pak bude možné nastartovat proces vedoucí k adopci dítěte.

Jméno, které pro holčičku použil, sám Macko pomáhal vymyslet, když dítě den po nálezu převezli ze Vsetína právě do zlínské nemocnice. „Byly u toho se mnou tři zdravotní sestry a jméno Eliška se nám líbilo. Podle místa nálezu se pak přidalo Vsetínská. Pokud by jí křestní jméno zůstalo i ve skutečnosti, nebránil bych se tomu, protože myslím, že je opravdu pěkné,“ dodal.

Deník se zajímal také o jeho názor na matku, která malou Elišku opustila. „Přestože dítě zanechala na schodišti, nebylo jí asi lhostejné. Holčička byla nalezena čistá a dobře zabalená,“ řekl primář.

Matce však hrozí trestní stíhání za odložení dítěte. Když to učinila, nemohla patrně vědět, zda o holčičku bude dostatečně postaráno. „Dítě by bez zhoršení zdravotního stavu vydrželo s největší pravděpodobností na schodech jen několik hodin,“ řekl lékař. Podle policistů mohla matka svému případnému postihu předejít, pokud by dítě dala do baby boxu. Nejbližší taková schránka funguje ve zlínské nemocnici.