„Zdravotníci se dozvěděli, jak chránit miminka před nadměrným hlukem, světlem a jak řešit nepohodu například vhodným způsobem polohování,“ popsala školitelka Zuzana Tomášková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze s tím, že velmi důležitou součástí je také proškolení rodičů.

Nemocnice v Uherském Hradišti rozšiřuje tým dobrovolníků
Nemocnice v Uherském Hradišti rozšiřuje tým dobrovolníků

„V dnešní době je považujeme za součást ošetřovatelského týmu. Je tak proto velmi důležité zajímat se o jejich edukaci a obzvláště u nedonošených novorozenců je zapojit do všech činností a s trpělivostí jim vysvětlovat důležité informace a podporovat je v péči o své předčasně narozené děti,“ vysvětlila důležitost zapojení členů rodiny Tomášková.

NedoVak a BondoVak pomáhá miminkům i rodičům

Součástí školení byly i praktické a interaktivní ukázky péče o novorozená miminka v inkubátoru, během kterých si mohl personál novorozeneckého oddělení vyzkoušet, jak se nejmenší pacienti cítí při různých výkonech.

Novinky v podobě NedoVaku určeného ke klokánkování rodičům předčasně narozených dětí a BondoVaku, jenž slouží k bondingu nedonošených miminek, tedy ke kontaktu kůže na kůži mezi rodičem a novorozencem bezprostředně po porodu, představily zástupkyně organizace Nedoklubko Karla Uherková a Radka Divoká.

„Celodenní kurz byl hrazen z výtěžku loňského Běhu a procházky pro miminka do dlaně, který nezisková organizace Nedoklubko organizuje. Letošní ročník se uskuteční 5. května,“ avizovala mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková.

VIDĚLI JSTE? Pátý ročník běhu pro Domácí hospic Antonínek

Zdroj: Jitka Raclavská