Vedení obce budou moci zastupitelé podle novely zákona volit až tři týdny po volbách

Přesto nezůstanou města a obce bez vedení. „Podle novely zákona totiž zůstávají ve funkci starostové, místostarostové i Rada města až do ustavujícího zasedání nového zastupitelstva,“ vysvětlil dosluhující starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Dříve od voleb až do dne ustavujícího zastupitelstva existovalo bezvládí, ve kterém byl ve funkci pouze starosta, a to ještě s omezenými pravomocemi. Teď bude platit mandát starostovi, místostarostovi, a tam, kde je rada, i radním.

Společně se svými zástupci proto bude Karásek ještě několik týdnů pracovat stejně jako před volbami. „Některé záměry se musí řešit už teď, nic převratného ale asi neschválíme. Přesto nás pravděpodobně čeká jedno zasedání Rady města,“ řekl Karásek. Nepočítá s tím, že by pro něj poslední dny ve funkci byly odpočinkové. „Spíš přemýšlím, kdy vlastně budu mít čas vyklidit si kancelář,“ pousmál se Karásek.

Do zastupitelstva obce nekandidoval ani současný starosta Lopeníku Vojtěch Vrablík. Ani ten do konce svého funkčního období rozhodně nebude zahálet. „Mám sice dvacet dnů dovolené, ale ty si nestihnu vyčerpat. Je spousta věcí, které chci dokončit, než po šestnácti letech z vedení obce odejdu,“ prozradil Vrablík, který se ještě chystá na jednání se starosty okolních obcí i práci v rámci mikroregionu.

Končí i první muž Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka. „Práce mám ale i v tomto meziobdobí dost. Kromě běžných povinností musím navíc připravit předání funkce a čekají mě jednání v mikroregionu,“ uvedl Bauka.

V nové úpravě zákona hraje velkou roli možnost podání návrhu na neplatnost voleb. Všechna města i obce musí čekat, dokud neuplyne patnáct dnů od zákonné lhůty pro podání návrhu, který je možné podat ještě deset dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. Tak by se ustavující zastupitelstvo v městech i obcích mohlo teoreticky sejít až v pátek 29. října v šestnáct hodin. Jenže informace o jeho svolání musí viset na úřední desce sedm dnů. Zastupitelé se tak k volbě vedení radnice mohou sejít nejdříve v sobotu 6. listopadu. Nejpozději je možné starostu zvolit v pondělí 15. listopadu