S tímto datem nesouhlasí například zastupitel města Uherské Hradiště a členem výběrové komise Jaroslav Mikulík, který působí jako ředitel Domu kultury v Uherském Brodě. „Jmenování Michala Zetela ředitelem Slováckého divadla respektuji jako rozhodnutí většiny, ačkoli s ním principiálně nesouhlasím. Pozdní datum nástupu se mě osobně dotýká, neboť mám nepříjemný pocit, že jsem se stal, jako člen odborné sekce komise, účastníkem režírované divadelní komedie," ohradil se Jaroslav Mikulík, jeden ze dvou členů komise osmnáctičlenné komise, kteří nehlasovali pro Michala Zetela.

Proč nově zvolený ředitel nastoupí až téměř za rok, má však hned několik důvodů a ty se pokusil vysvětlit sám nově jmenovaný divadelní šéf. „Mám jisté závazky, které potřebuji dokončit. Jelikož učím na vysoké škole, přijde mi nefér přerušit výuku svých studentů během školního roku," naznačil Michal Zetel. Současný ředitel Igor Stránský navíc ohlásil odstoupení z funkce ředitele až na konec srpna příštího roku. Toto datum zvolil podle svých slov kvůli přípravě jubilejní sedmdesáté sezony fungování Slováckého divadla, což připadá právě na rok 2015. „Nový ředitel nastoupí až na další sezonu, v současnosti totiž připravujeme jubilejní sedmdesátou, proto je vhodné předat post ředitele až po konci sezony," informoval Igor Stráský s tím, že Michal Zetel si už připravuje repertoár a všechny potřebné věci na sezonu příští. Ta už bude pod jeho vedením. „Divadelní sezona se vždy připravuje několik měsíců, což je důvod, proč ze dne na den nemůže skončit starý ředitel a přijít nový," dodal mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Druhou výhradou, kterou má Jaroslav Mikulík k volbě ředitele, je složení osmnáctičlenné komise, jež měla za úkol radě města doporučit vhodného adepta. „Z devíti členů odborné části komise jich pět působí coby pedagogové či členové umělecké rady divadelní fakulty Janáčkovy univerzity múzických umění v Brně, kde je Michal Zetel zaměstnán jako odborný asistent," vytkl Mikulík. Proti tomuto podezření se však rovněž ohradilo jak vedení města Uherské Hradiště, které komisi ustavovalo, tak i Michal Zetel. „Když rada města jmenovala výběrovou komisi, tak přece ještě nikdo nevěděl, kteří uchazeči se do konkurzu přihlásí," argumentoval mluvčí radnice Jan Pášma a podobnou myšlenku vyslovil i nově jmenovaný ředitel. „Já jsem komisi neskládal, ta byla jmenovaná daleko dříve, než jsem já sám vůbec začal uvažovat o tom, že se budu o pozici ředitele ucházet," reagoval na Mikulíkovo prohlášení Michal Zetel.

Komise v druhém kole vybírala mezi třemi kandidáty. Po osobních pohovorech většinově zvolila právě Michala Zetela, jenž na post ředitele kandidoval z impulsu Igora Stránského. „K tomu, abych se začal ucházet o funkci ředitele Slováckého divadla mě vyzval Igor Stránský, kterého si velmi vážím a na jeho popud jsem o tom začal uvažovat," naznačil Michal Zetel. Podle Igora Stránského jde o výborného a schopného kandidáta. „Michala Zetela jsem oslovil, protože se mi zdál velmi přijatelný. Má totiž zkušenosti jak organizační a marketingové, tak umělecké," uvedl Igor Stránský, jenž tuto funkci zastával pětadvacet let. V divadle však definitivně neskončí, po odstoupení z postu ředitele tam bude nadále pracovat jako režisér.

ANDREA GABRIELOVÁ, PAVEL BOHUN