Jejich výroba trvala rok. Dohromady kvarteto slitinových odlitků váží téměř tunu a půl.
Zadání ke zvonům, které mají být zasvěceny svatému Václavu, svaté Rodině, svatému Cyrilu a Metodějovi a blahoslavenému Janu Pavlu II., Josef Tkadlec obdržel koncem minulého roku. Od té doby začaly nezbytné přípravné práce. „Jde o projekční činnosti, návrhy, testovací práce i samotné zhotovení," vysvětluje Josef Tkadlec. Ne nadarmo se prý říká, že zvonařské řemeslo spojuje hned několik profesí. „Člověk musí zvládat strojařinu, zámečnictví, slévařinu i uměleckou tvorbu," upřesnil šestapadesátiletý zvonař, který se řemeslu věnuje už více než 30 let. Nejtěžší ze čtveřice bronzových zvonů váží 660 kilo, nejlehčí 160. Právě velikost rozhoduje o tom, v jaké tónině bude zvon odbíjet. „Nejtěžší zvon bývá vždy nejhlubší, nejmenší vydává naopak nejvyšší tóny," vysvětluje halenkovský rodák.
Zvonařské řemeslo je prý hlavně o přesnosti. Každý zvon totiž má přesné rozvrstvení tónů. „Musí k sobě ladit. Když člověk pochybí, přijde jeho práce nazmar," říká zvonař.
Po zvukové stránce hodnotí zvony takzvaný kampanolog (specialista na zvony, pozn. redakce), kterého jmenuje vždy konkrétní arcibiskupství. „Kampanolog je důležitá osoba. Vydává kolaudační zprávu pro zákazníka o tom, že je vše po zvukové stránce v pořádku," vysvětluje Tkadlec.
Podle jeho slov jsou zvony nositeli historie. Odráží prý dobu, ve které vznikly. „Lidé z nich třeba za dvě stě let vyčtou, kdo zvony zpracoval, kdy i kde. Díky motivům se dozvědí také to, čemu lidé v dané době věřili," vysvětluje zvonař. Podle něj ale mají zvony i další funkce. Oznamují změny ve společnosti. Dříve se podle nich také řídil denní rozvrh obyvatel dané oblasti.
Kvarteto bronzových odlitků o celkové hmotnosti 1445 kilo už dnes poputuje z Halenkova do Boršic. Zítra je na mši v místním kostele vysvětí olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Cena bronzových odlitků dosahuje jednoho milionu osm set tisíc korun. (mar)