Rozhledny vyrostou u Vlčnova, Nivnice, Korytné, Suché Loze, Bystřice pod Lopeníkem a Bánova. Hotové by měly být do tří měsíců. Jejich provoz zahájí show, která světelnými efekty jednotlivá místa spojí. „Zajímavé na celém projektu je, že stavby budou spojeny turistickým značením. Vznikne tak padesátikilometrový okruh, který budete moci projít či projet na kole v obou směrech,“ prozradil starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Na okruhu spojujícím rozhledny východního Slovácka budou moci zájemci vyzkoušet geocaching. „Když jsem byl malý, říkali jsme tomu Na stopovačku,“ usmál se Pijáček. Hráč geocachingu si musí z daného internetového serveru stáhnout legendu, bez níž se na trase nepohne dál. V terénu se pak pohybuje pomocí indicií, které ho zavádí na různé GPS souřadnice. „Ty si musí člověk buď vyluštit, nebo je velmi dobře schované najít. Tak se cacher pohybuje dál a dál, až na konci trasy najde knihu, do níž se může podepsat,“ vysvětlil Pijáček.

Ten se nebojí, že by se herní prvky mohly stát oběťmi případných vandalských činů. „Pokud se v tom člověk nevyzná, nemá šanci něco najít,“ dodal starosta. Trasy budou značeny podle obtížnosti na čtyřbodové stupnici. Zatímco jedničku zvládnou rodiny s dětmi, na čtverku bude potřeba horolezeckého náčiní.

Zahájení výstavby dřevěných sedmnáctimetrových rozhleden udělá radost zejména turistům. „Něco málo jsem už o tom slyšel. Určitě bychom uspořádali výšlap na otevírání či uzamykání těchto oblíbených cílů,“ řekl předseda uherskohradišťského Českého klubu turistů František Čevela. Jeho organizace pravidelně pořádá výlety k rozhlednám na Lopeníku či u Vizovic. Hned několikrát do roka se pak chodí na chřibské Brdo.

To nabízí několik každoročních zajímavých akcí. „Jedná se o předsilvestrovský výšlap, kterého se účastní stovky lidí, oblíbená je i vzpomínka na otevření a zároveň oslava státního svátku, která připadá na 28. října. Ve vybraný červnový den pak uspořádáme celonoční provoz, aby se lidé mohli pokochat západem a východem slunce,“ vyjmenoval správce rozhledny na Brdu Jan Petřík.

O úskalích geocachingu se již vlčnovský starosta Jan Pijáček měl možnost přesvědčit, když absolvoval jednu noční trasu ve Starém Městě. „V legendě například stálo, že se máte podívat víle do očí a dozvíte se, kudy pokračovat dál. Znamenalo to, že jsme měli najít pařez, ve kterém byly vyvrtané dvě díry. Když si člověk do jedné posvítil, ve druhé spatřil krabičku s potřebnými souřadnicemi GPS,“ zavzpomínal Pijáček.