Tuto významnou osobnost bude ve všech odborných knihách po celém světě připomínat Purpuricenus comenius – Vartanis 2015. Hlavní díl na tom, že nový brouk nese jméno po „učiteli národů", má amatérský sběratel tesaříků a obyvatel Uherského Brodu Janis Vartanis. „Popis tohoto nového druhu tesaříka mi zabral rok práce. Po celou dobu jsem na něm pracoval, zkoumal a porovnával se všemi ostatními druhy co mám ve sbírce. Dal jsem mu poté jméno po rodákovi a po největší osobnosti v české historii, po Janu Amosu Komenském. Je pro mne neskutečnou ctí, že tento nový tesařík z rodu Purpuricenus, nese jméno právě po této osobnosti," popsal náročnou cestu k aktuálnímu objevu sám šestačtyřicetiletý Broďan, který tesaříky označuje za svou celoživotní zálibu.

Tesaříka se jménem Jana Amose Komenského však obyvatelé Slovácka nejspíš jen tak snadno nepotkají. Zatím je totiž znám jeho výskyt pouze na řeckém Peloponésu v oblasti Lakonie. „Přivezl jsem si z té lokality celkem sedm kusů, část z nich byla vytažena ze stromu – dubu, část byla pak odchycena," vysvětlil Janis Vartanis. A vzácnost podobného typu tesaříka potvrzují také odborníci z Entomologického ústavu v Českých Budějovicích. „U nás žije pouze jeden druh tohoto tesaříka Purpuricenus kaehleri. Ovšem je velmi vzácný a chráněný zákonem. Vyskytuje se především v teplých oblastech, například na jižní Moravě," uvedl Petr Švácha z této instituce. V celé Evropě žije podle Janise Vartanise 10 druhů a poddruhů Purpuricenus, nově objevený comenius je 11. druhem z tohoto rodu.

Skutečnost, že jméno Jana Amose Komenského ponese i nově objevený živočich, vítají i odborníci, kteří se osobou „učitele národů" detailně zabývají. „Domnívám se, že taková věc není vůbec na škodu, protože díky tomu se jméno a povědomí o Janu Amosu Komenském rozšíří i do kruhů, které s ním až tak úzce nesouvisí. A samozřejmě je to sympatické i od brodského rodáka, že si vůbec vzpomněl a nový druh brouka po Komenském pojmenoval," vyjádřil se ředitel Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Miroslav Vaškových.

Purpuricenus comenius-Vartanis 2015 je nový druh brouka/tesaříka (latinsky Cerambycidae), který pochází z Řecka – Peloponnisos, oblast Lakonia. Sám šestačtyřicetiletý Broďan Janis Vartanis má jak české, tak i řecké kořeny a tesaříkům se amatérsky věnuje od svých třinácti let. Jiný unikátní objev se mu podařil v roce 2014, kdy v oblasti Konye ve středním Turecku společně s Danilevským popsal jiný nově objevený druh tesaříka. Ten dokonce obdržel jeho vlastní jméno Vadonia vartanisi.

Související Brodský sběratel objevil na řeckém ostrově nového broukaNový druh tesaříka se jmenuje po obyvateli Uherského Brodu