„Máme krásné náměstí a je škoda, že jej trochu více nevyužíváme. Město by mohlo uvažovat třeba o pořádání pravidelných farmářských trhů," nadhodila Monika Čumbová z Bojkovic na sociální síti.

Náměstí by mohlo ožít nejen folklorem

Jen krátkou dobu zatím žije v Bojkovicích Eva Gregorová původem z Olomouce, která ve městě našla nový domov díky partnerovi. „Olomouc je samozřejmě mnohem větší město a tamní centrum rozhodně není nové tak jako tady. Ráda ale vzpomínám na to, jak se tam na Horním náměstí konávaly folklorní akce, koncerty, hasičské show nebo ty nádherné vánoční trhy," poznamenala Eva Gregorová. Sama proto doufá, že Bojkovice nové plochy patřičně využijí. „Zatím se tam konalo jen pár akcí, a co vím, tak převážně folklorních. Takže doufám, že město najde příležitosti a Tillichovo náměstí bude místem, k pořádání různorodých akcí a stane se tak opravdovým centrem Bojkovic. Potenciál na to určitě má," doplnila.

Vánoční akce náměstí prověří

Podle starosty města Petra Viceníka se jeho obyvatelé dalšího využití náměstí určitě dočkají. Do nového centra se totiž přemístí řada akcí, které se zatím konaly jinde.

„V každém případě tam plánujeme uskutečnit rozsvěcování vánočního stromu, obecní zabijačku a vánoční zpívání. Přemýšlíme i o pravidelných trzích, v tomto případě je však důležitý zájem prodejců, takže uvidíme," řekl Petr Viceník. Zatímco u obecní zabijačky se dosud lidé setkávali ve dvoře obecního úřadu, vánoční stromeček se rozsvěcoval před obchodním domem TIS a k vánočnímu zpívání se účastníci scházeli na nábřeží.

„Tyto plochy byly přece jen na takové akce malé. Věřím, že když na náměstí bude moci dorazit větší množství lidí, naláká to i další, protože budou mít větší šanci, že tam potkají své přátele a známé," doplnil starosta Bojkovic. Důkaz, že Tillichovo náměstí nebude v Bojkovicích jen na ozdobu, má podle jeho slov přinést už středa 28. října, kdy se tam má u příležitosti státního svátku uskutečnit drobná připomínková akce.

Dům dětí a mládeže některé aktivity přesune na náměstí

Existenci velkého prostoru k pořádání akcí přitom oceňují nejen jejich návštěvníci, ale sami pořadatelé. Mezi ně patří zaměstnanci Domu dětí a mládeže v Bojkovicích (DDM). „Dříve jsme naše aktivity provozovali v Kulturním domě nebo v prostorách hasičárny. Bylo to ale složitější, větší plocha nám chyběla," vysvětlila ředitelka DDM Bojkovice Margita Tyroltová. Tillichovo náměstí je pro tamní zaměstnance ideální i díky tomu, že se nachází v těsné blízkosti budovy DDM.

„I z organizačního hlediska to máme jednodušší, například co se přesunu věcí týká. Takže do budoucna budeme Tillichovo náměstí určitě využívat," dodala ředitelka bojkovického DDM. V centru už pořádali například fairtradovou snídani a do budoucna tam uvažují o konání předvánočních akcí či dětského dne.