Za striktně stanovených podmínek mezi něž patřily zapečetěné schránky s testy, prokazování maturantů občanskými průkazy či zákaz opuštění místnosti po celou dobu konání testu, studenti povinně plnili jednotlivé testy z českého a cizího jazyka, někde si troufli i na matematiku.

Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti skládali budoucí maturanti zkoušku z českého jazyka a angličtiny. Ředitel školy Jan Pospíšil vnímá státní maturitu pozitivně. „U nás si žáci vždycky stěžovali na vysoké nároky v hodinách angličtiny. Teď si budou moci ověřit, jak to s těmi nároky skutečně je. V českém jazyku už problém nevidím,“ sdělil.

Jeho slova potvrzuje i student čtvrtého ročníku oboru Výtvarné ztvárnění keramiky Kryštof Kolář. „ Mám za sebou test z českého jazyka a snad jsem ho zvládl. Byl hodně zaměřený na logické uvažování. Musím uznat, že to byla zábavná forma testu,“ uvedl.

Na Gymnáziu J. A. Komenského v Uherském Brodě absolvovalo zkušební maturitní zkoušku 122 studentů. Podle ředitele školy Michala Gergely si všichni žáci zvolili vyšší stupeň náročnosti, a to i z matematiky. „Státní maturity jsou dobrá myšlenka, ale bohužel jejich realizace ve stávající podobě není šťastná,“ uvedl ředitel.

Na Stojanově Gymnáziu na Velehradě skládalo 44 studentů zkoušku z českého jazyka a angličtiny. Ředitel školy Michal Hegr vnímá státní maturity jako zbytečně složité a pro studenty stresující záležitost. Naopak v jejich úspěšnost věří na soukromém gymnáziu v Kunovicích. „Budu rád, když se naše škola po zhodnocení výsledků zařadí mezi patnáct, dvacet nejlepších škol v republice,“ řekl jeho ředitel Oldřich Dosoudil. Výsledky maturitní generálky budou zveřejněny 3. listopadu na webu www.novamaturita.cz, kde si je budou moct zájemci poprvé prohlédnout.

Rozdíly mezi maturitami

Nová maturita

Dvě povinné zkoušky
český jazyk a anglický jazyk nebo matematika, součástí jsou písemné práce

Maximálně tři nepovinné zkoušky
Profilovou – dvě až tři povinné zkoušky – stanoví ředitel školy

Maximálně dvě nepovinné zkoušky
nabídku stanoví ředitel školy

Maturita má dvě úrovně obtížnosti
Volba je na každém žákovi. Nižší stupeň může být handicapem při přijetí na VŠ

Bývalá maturita

Podobu maturity si každá škola určovala sama. Vzájemné porovnání úrovně škol a jejich absolventů bylo sporné

Alena Kučerová