„Vstupné zvedáme o pět až deset korun. Vloni jsme zavedli několik novinek v prohlídkových trasách, jako je malý a velký okruh nebo výstup na vyhlídkovou věž. Ty se nám osvědčily, proto zůstávají,“ prozradil kastelán hradu Buchlova Rostislav Jošek, který bude na chřibské dominantě působit druhou sezonu.

Letošní rok bude na Buchlově především ve znamení příprav nových projektů na rekonstrukce a shánění peněz. Návštěvníky však žádná omezení nečekají.
Správa hradu letos také zamýšlí dořešit problémy s nedostatkem vody. Čtyři již prakticky hotové vrty a rezervoár mají do začátku hlavní sezony zajistit dostatek vody pro potřeby hradu i jeho návštěvníků. V současné době už je vytvořeno i havarijní řešení zásobování hradu vodou. Nebude proto docházet ani ke kritizovanému zavírání záchodů. Služba, která má zajistit čistotu toalet a zabránit plýtvání vodou, však znamená zavedení pětikorunového poplatku. „To mi vůbec nevadí, hlavně když budou záchody fungovat a budou čisté,“ poznamenal častý návštěvník Buchlova Zdeněk Polišenský.

Obdobná situace panuje také v nedalekém buchlovickém zámku. „Vedle dvou nově zrestaurovaných obrazů se jediná změna týká vstupného, které podraží o deset korun na osobu,“ informovala včera kastelánka zámku Ivana Syslová.

Již v neděli 30. dubna se poprvé otevře také Muzeum Bojkovska sídlící v prostorách zámku Nový Světlov. „V neděli ve 14.00 hodin zahájíme sezonu malou vernisáží dokumentů a fotografií k Moravským Kopanicím,“ prozradila správkyně muzea Petra Stojaspalová s tím, že vstupné zůstane nezměněno.
Všechny památky na Slovácku budou v dubnu otevřeny jenom o víkendech. Od 1. května pak budou kromě pondělí přístupné denně.