Hlavní změny
- Zvyšují se odvody z hazardu.
-Hazard budou mít zakázaný lidé pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení.
- Sázet se může u cizích firem.
- Celní správa bude moci vstupovat do heren a kontrolovat je.
-Ministerstvo financí povede seznam nepovolených internetových her. Poskytovatelé připojení k internetu budou povinni zablokovat přístup k těmto stránkám. (čtk)

„Schválená norma ve své podstatě málo řeší problematiku závislých. Pouze přerozdělí trh a extrémně zvýhodní hraní v kasinech a na internetu. Doufám, že si ti, kteří hlasovali, alespoň přečetli, jakým způsobem probíhá registrace v herně a jakým v daleko méně bezpečném prostředí internetu," řekl Deníku výkonný ředitel společnosti SYNOT TIP Petr Mikoška s tím, že skupina SYNOT TIP podniká ve všech zemích podle platných norem, takže se přizpůsobí i tomuto zákonu.

„Dovolím si však pochybovat o tom, že dojde k naplnění deklarovaného cíle, kterým je zvýšený výběr daní a loterie pod kontrolou. Naopak novela v konečném důsledku sníží objem vybraných prostředků a zvýší nabídku v nelegálním prostředí," varoval Petr Mikoška.

S tím souhlasí také Robert Juřička, předseda představenstva akciové společnosti AUTO GAMES, která je jedním z předních výrobců a provozovatelů herních zařízení v ČR a SR a má svou velkou provozovnu přímo v Uherském Hradišti.

„Bohužel se nejedná jen o povolení podnikat zahraničním subjektům na území ČR v segmentu on-line sázení, ale v celém odvětví sázkových her, což je úplně v rozporu s tím, co deklaruje předkladatel zákona, a to zvýšení výběru daní z tohoto odvětví," naznačil Robert Juřička. Předkladatel zákona podle něj počítá pouze s loterijní daní, jejíž výběr je v případě internetových hazardních her velmi diskutabilní. Robert Juřička soudí, že příchodem zahraničních firem, případně odlivem českých firem do zahraničí by mohla přijít státní kasa o nemalé finanční prostředky z korporátní daně, DPH a ostatních povinných odvodů.

„Jen pro příklad uvádím, že v loňském roce naše provozovatelská společnost odvedla korporátní daň ve výši 27 milionů korun. Dalším výpadkem bude omezení provozní doby v hernách, kdy od 3 do 10 hodin bude zakázán provoz plošně, což bude mít za následek opět nižší odvody loterijní daně, které jsou závislé na tržbě," naznačil k další problematické části zákona Robert Juřička. Tomu nejvíc vadí, že zákon byl přijat bez náležitého připomínkování. „Opět se uvádí do praxe právní norma s velkými technickými požadavky na podnikatele, které v době schválení zákona nejsou specifikovány a ani nemohou být, když výběrové řízení na software evidence hráčů bylo vyhlášeno teprve minulý týden," kritizuje Robert Juřička.

Zákon ve své schválené podobě by mohl mít negativní vliv na hospodářský výsledek provozovatelských firem, ale také na výrobní firmy v loterijním průmyslu a jejich zaměstnance. „V současné době analyzujeme, jaký dopad bude mít navýšení daňového zatížení na zaměstnanost. Nemůžeme vyloučit, že budeme nuceni přistoupit i k propouštění," upozornil Petr Mikoška.

Ve společnosti AUTO GAMES zatím o snižovaní stavu zaměstnanců nepřemýšlejí, protože nechtějí předjímat dopady tohoto zákona před uvedením do praxe. „Rozhodně ale již teď můžu říct, že všeobecně spíše dojde k útlumu našich aktivit v tomto oboru nežli k rozvoji, což bude mít za následek i snižování pracovních příležitostí v našem regionu," naznačil Robert Juřička.