Stalo se tak však poté, co byl klíčový bod na pořad jednání zařazen víceméně operativně a navíc prošel jen o jeden hlas. To si vyžádalo vlnu kritiku ze strany některých zastupitelů. Postup se rozhodlo na základě řady podnětů prověřit i ministerstvo vnitra. A to, jak uvedl Čunek, nyní nutí kraj, aby o nemocnici hlasoval znovu. Chce se tak vyhnout případnému soudnímu sporu, který by podle něj trval minimálně rok. Věří ale, že by ho kraj stejně nakonec vyhrál.

Ekonomická krize - výhoda nebo risk?

Podle Čunka je v konečném součtu novostavba ekonomičtějším řešením, než by byla rekonstrukce stávající zlínské nemocnice. To se však nepozdává kritikům projektu, kteří chtějí vědět, jaký dopad bude mít nákladná stavba zdravotnického zařízení na další investice v kraji a kde hejtmanství konkrétně vezme peníze na nejdražší projekt v historii kraje. .

„Navíc uvažovat o investici přesahující osm miliard na prahu recese či krize, kdy nikdo neví, jak hluboký bude propad příjmů a jak se dotkne krajského rozpočtu, považujeme vyloženě za hazard,“ uvedla například předsedkyně krajské rady zdravotnických odborů Marcela Holčáková.

K tomuto tématu Čunek uvedl, že právě nyní, v době ekonomického zpomalení, je čas rozumně investovat.

Jedním z krajských zastupitelů, který bude 4. května spolurozhodovat, je zlínský primátor Jiří Korec (Hnutí ANO 2011).

„Pokud pan hejtman předloží ve správných lhůtách materiál, bude o něm hlasováno. Aktuálně nevím, v jaké podobě bude, takže není k čemu se vyjadřovat,“ uvedl na dotaz Deníku.

Již dříve sdělil, že v případě umístění novostavby ve Zlíně – Malenovicích hodně záleží na tom, jak bude naloženo se stávajícím nemocničním areálem. S tím rovněž souvisí otázka, za jakých podmínek magistrát prodá hejtmanství své pozemky, na kterých by nová nemocnice měla vyrůst.

Monobloky vs. pavilonová struktura

Situaci dlouhodobě sleduje a různých jednání k projektu se pravidelně účastní i poslankyně ze Zlínska Alena Gajdůšková (ČSSD).

„Co opravdu nechápu je, že se zkušeností situace s koronavirem hejtmanství trvá na výstavbě monobloků. Ve světě odborníci již před pandemií upozorňovali, že vzhledem k nutnosti bránit šíření infekcí ve zdravotnických zařízeních, je výhodnější pavilonová struktura.

V KNTB to lze i moderně velmi dobře udělat ve stávajícím areálu. Určitě chceme ve Zlíně moderní nemocnici a kvalitní a dostupnou zdravotní péči se spokojenými zdravotníky a uzdravenými pacienty,“ míní Gajdůšková.

Současná situace je příležitostí znovu situaci kolem nemocnice promyslet tak, aby bylo nalezeno optimální řešení i s perspektivním řešením včetně podpory místních firem.

„ A jen mimochodem, chalupa dobré zdravotnictví nedělá. Tu dělají lidé v ní,“ dodala poslankyně Gajdůšková.

"Právě v době krize je potřeba dát rezervy do investic a rozhýbání ekonomiky. Kraj má podle něj momentálně 2 miliardy korun finanční rezervu, kterou může hned investovat." Jiří Čunek