Na březích dvou zrcadlících se vodních ploch

rozbalilo o čtvrtém červnovém sobotním podvečeru své nádobíčko jednašedesát rybářů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Ti jej sbalili až v neděli v devět hodin dopoledne.

Každý účastník rybářského klání se zúčastnil závodu na vlastní riziko, děti do 15 let pouze za doprovodu rodičů, případně jiné pověřené osoby. Závodníci se museli zavázat, že budou akceptovat několik podmínek.

V Traplicích slavili dobrovolní hasiči 120 let od založení sboru
V Traplicích slavili dobrovolní hasiči 120 let od založení sboru

Kupříkladu, že budou šetrně zacházet s ulovenou rybou a udržovat pořádek ve svém okolí. Ryby, které neměly stanovenou míru, musely být pouštěny zpět do vody a o cenu byly hodnoceny pouze ryby se stanovenou mírou.

Soutěžící rybáři, které k vodním plochám doprovodili rodinní příslušníci a kamarádi, měli při nočním závodu políčeno na kapry, candáty, sumce a bílé ryby.

Autogramiáda fotbalových hvězd Davida Juráska a Lukáše Ambrose na stadionu v Dolním Němčí.
Fotbalová oslava v Dolním Němčí: David Jurásek a Lukáš Ambros rozdávali podpisy

„Povolené míry ryb byly stanoveny takto. Kapr obecný 45 cm, nad 65 cm bylo nutné kapra vyfotografovat, rozhodčími změřit a pak šupináče vrátit vodě. Amur bílý a bolen dravý měli povolenou míru 50 cm, tolstolebec pestrý 45 cm, štika 60 až 90 cm, candát obecný 50 cm,“ informoval o některých povolených mírách ryb starosta Modré Miroslav Kovářík.

Ryby pěkné, ale nebraly

Výsledky nočního závodu ale neukázaly, jaké ryby v Konventním rybníku a žabinci Mokřad opravdu žijí.

„Počasí bylo v noci ze soboty na neděli dost studené. Brali spíše candáti, ale neměli potřebnou míru, takže je rybáři pustili zpět do vody. Žádné překvapení v podobě třpytivých rybích unikátů se při letošních nočních závodech nekonalo,“ popsal své pocity z nočních rybářských závodů Jan Holoubek.

Žádný úlovek si domů z nočního klání neodnášel ani starosta Modré. Dodal, že mu potáhl jen malý sumec. Diplom a věcnou cenu si za prvenství z lovu o nejdelšího kapra odnesl Viktor Talaš z Modré, jemuž na háčku uvízl šupináč od délce 72 cm. Na druhém místě s kaprem o délce 68,5 cm skončil Jaroslav Havala a na třetím Filip Mach, jehož kapr byl s mírou 68 centimetrů třetí.

Dva a půl metrovou obří vyzu velkou přivezli do Biocentra Živá voda v Modré; pátek 19. května 2023
VIDEO: Živá voda v Modré má novou obyvatelku, dva a půl metrovou vyzu velkou

„Ryby byly ve vodních plochách pěkné, ale moc nebraly. V minulých dnech byla velká horka a koncem týdne se ochladilo. Ryby totiž velice reagují na změnu počasí,“ řekl starosta Miroslav Kovářík. Těšilo jej, že se před závody podařilo obci opravit altán nad molem, v němž byla nad vodou zteřelá podlaha. Stojky ne, ale byly zpevněny jedlovým dřevem,“ informoval starosta.